Чужденци с български корени опознават езика и културата на България на семинара във ВТУ

Публикувано на вт, 30 юли 2019
237 четения

Индийка, англичанин, германка, украинки, словенка, хърватка и британка с български корени са част от групата от 110 участници в Международния летен семинар по български език и култура. Той се провежда във Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий” за 42-ра поредна година и събира хора от цял свят. Те са на различни възрасти и се включват в обучението, за да научат повече за България.

Най-малка
от всички
участници е
Анна Иванова

от Украйна. Тя е едва 10-годишна и е във Велико Търново заедно със своята майка, която е инициатор на идването им тук. За първи път са на такъв семинар. Анна споделя, че никога не е учила български в Украйна, тъй като там няма такова обучение за деца. Решили са да го научат, защото всяка година идват по Българското черноморие, което е много популярно в тяхната страна.
Индийката Неети е сред най-екзотичните обучаващи се в семинара. Тя е за първи път във Велико Търново. Дошла е по предложение на своята учителка, която 5 години е следвала в България. “Аз уча български език в университета в Делхи. Избрах го като първи чужд език, защото исках нещо различно. Имам желание да дойда за постоянно във ВТУ, но все още не знам дали моят университет в Индия може да ми предостави тази възможност. В момента в България пристигнахме четири човека, като двама сме във Велико Търново, а другите двама са в София. Тук е много красиво и спокойно. Харесва ми, че няма тълпи от хора и ежедневието не е толкова забързано. Единствено ми е трудно да свикна с храната, която е много различна от нашата”, казва Неети.
Уолтър е от Северна Англия и е на семинара за 10-а година.

Казва, че е
студент и
турист 50 на 50

Постоянно идва в България, дори извън рамките на лятното обучение в търновската алма матер. Шегува се, че все още не е твърде добър в българския, но владее нелошо ресторантския език, на който се разбира прекрасно с местните си приятели. Ходил е в София, Варна, Търговище, Петрич, Сандански, но най-много му допадат хората във Велико Търново. Тук му харесват заведенията, храната, чистият въздух и прекрасният климат, който е много различен от този в неговата мрачна и дъждовна родина.
На семинара е дошла и Вини, която е от Германия. Тя вече е идвала веднъж. Харесва ѝ много и е решила да се включи и тази година. След предното ѝ участие толкова се влюбва в българските народни танци, че

създава група за нашенски
фолклор в
родината си

Прави това заедно със своята съквартирантка там, която е българка. Всички в състава са наши сънародници – емигранти, освен нея. Казва, че в България, освен народните танци, харесва природата и традиционната ни кухня.
София е родена в Англия и живее в Лондон. Въпреки, че майка ѝ е от Русе, тя не говори български. Баща ѝ е англичанин. Идват си всяка година и пътуват из България. Трудно ѝ е да се разбира с баба си и дядо си и затова смята, че трябва да научи майчиния си език. София работи като ветеринарен лекар и казва, че научаването на българския език може да я накара някой ден да дойде да живее тук. За разлика от германката Вини, не умее да танцува български народни танци, но пък покрай майка си познава добре традиционните нашенски ястия, като баница, таратор, кебапчета, шопска салата, боб и др.
За първи път в международния семинар се включва и Ива от хърватската столица Загреб. Тя е тук по предложение на преподавателката си по български език в тамошния университет. Учила е и македонски, но българският ѝ допада повече и е много по-благозвучен. Иска да опознае по-добре най-вече българската литература. Много е доволна от преподавателите във ВТУ и от своите колеги семинаристи.
Словенката Аля идва от Любляна. И тя е тук, запленена от нашата литература. Благодарение на преподавателите си по български език в Словения тя е прочела няколко книги от наши автори, преведени на родния ѝ език. Сред тях са “Под игото” на Иван Вазов, “Естествен роман” на Георги Господинов, антология с поезия за морето на български поети и др. Освен красивия ни език, тя харесва и нашата история, култура и чудесна храна.
Всички участници в семинара ще са във Велико Търново до 31 юли, когато ще отпътуват за курорта “Албена”. Там за няколко дни ще се порадват и на Българското черноморие.
Николай ВЕНКОВ
сн. авторът

loading...
Пътни строежи - Велико Търново