Търновец се сдоби с рядък брой на списание, иззет от държавата заради космически гаф

Публикувано на чт, 2 Дек. 2021
2637 четения

Великотърновският преподавател и адвокат Илиян Байчев се сдоби с изключително редкия и ценен 4-ти брой на списание “Български воин” от 11 април 1979 г., който не притежава дори и Народната библиотека в София. Той е специален, тъй като е изцяло посветен на полета на първия български космонавт Георги Иванов по програмата “Интеркосмос” на бившия Съветски съюз. Тогава космическата надпревара със САЩ вече е приключила и отношенията в тази посока се разведряват, вследствие на което космонавти от страните от Източния блок, със съдействието на космическата програма на СССР, излитат в космоса. През месец април 1979 г. предстои да се проведе първият от тези полети, в който руският командир Николай Рукавишников и механикът полк. Георги Иванов от България трябва да скачат кораба “Съюз 33” с орбиталната станция “Салют 6”. Там се очаква да се осъществи и среща между двамата космонавти. Всичко започва добре, “Съюз 33” излита и предстои скачването. В този момент редакцията на сп. “Български воин” вече е подготвила своя специален брой, изцяло посветен на това историческо събитие, и решава да блесне на пазара със статии, които са почти като от мястото на събитието. В него дори са цитирани несъстояли се диалози между космонавтите, братски прегръдки и черпене с български суджук. Рано сутринта на 10 април, когато се очаква да се осъществи скачването, по вестникарските будки излиза този брой на списанието. Точно преди да се случи дългоочакваният момент обаче, в двигателя на “Съюз 33” се появява проблем и опитът се оказва неуспешен. След няколко часа изчакване, от космическото командване на Съветския съюз вземат решение да преустановят мисията и двамата космонавти да се приземят обратно. Научавайки това, властите в България разбират, че с това списание е станал голям гаф. Незабавно милицията във всички градове е мобилизирана и то е иззето от всички РЕП-ове в страната, където е пуснато в продажба. Малко след това списанието е унищожено. Акцията е толкова мащабна, че дори в депозитните библиотеки, съществуващи по това време в страната, този брой липсва и това го прави много любопитен артефакт.
“Цялата тази история и всичко, свързано с този брой на списанието, знам от моята майка. Тя по това време е била 22-годишна студентка и се е вълнувала от случващото се, а и баща ѝ е военен. Като по-ранобудна, тя успява да си купи списанието от местния РЕП, преди да бъде иззето. Виждал съм го вкъщи, тъй като то се пазеше дълго време. За съжаление обаче, покрай едно от почистванията на дома от стари вестници и списания то вероятно е попаднало в грешната купчина и в един момент се оказа, че е изчезнало. Търсихме го къде ли не, но го нямаше”, разказва Илиян Байчев. От този момент нататък, в продължение на години той започва да издирва този брой в различни антикварни книжарници, аукционни сайтове и други места, където евентуално може да бъде открит. Съвсем случайно тази седмица в интернет попада на списанието, което се предлага от жител на Горна Оряховица. Илиян веднага се свързва със собственика и получава по куриер така желания брой, който за негова радост се оказва и в отлично състояние.
Знаейки факта, че дори Народната библиотека не разполага със списанието, Байчев обмисля вариант какво да направи с този исторически брой. Не е изключено след известно време да го дари на библиотеката, за да може да бъде запазено и достъпно за повече хора в хартиен вариант, тъй като иначе е дигитализирано и всеки може да го види в интернет.
Илиян Байчев е от Велико Търново. Завършил е Хуманитарна гимназия и ВТУ “Св. св. Кирил и Методий” със специалност “Право”. Сега е преподавател във вуза по “Международно право и право на Европейския съюз” в Юридическия факултет. Освен това е и адвокат от Великотърновската адвокатска колегия. Любопитен факт от неговата история е, че дълго време живее на улицата, носеща името на първия космонавт Юрий Гагарин.
Николай ВЕНКОВ
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново