Светла Атанасова написа книга за Арбанаси и търговски връзки през XVII-XIX век

Публикувано на пт, 21 апр. 2017
111 четения

Историята на търговията и търговските контакти на арбанасчани през XVII-XIX в. е събрала в книга д-р Светла Атанасова от Регионалния исторически музей. Нейната монография ще бъде представена на 26 април от 17 ч. в читалнята на Регионална библиотека “П. Р. Славейков” във В. Търново.
Книгата съдържа въведение, три глави, заключение на български и английски език, именен показалец с установени 636 цитирания за арбанашки предприемачи, приложения, съкращения и библиография. Тя е структурирана на хронологичен принцип, а анализираната информация е базирана на публикувани и непубликувани исторически извори и документи, резултати от археологически проучвания, краеведски изследвания, родови хроники и теренни проучвания.
Внимание заслужават привлечените архивни източници от Народната библиотека “Св. св. Кирил и Методий”, Български исторически архив и Ориенталската архивна колекция. Ценна информация за дейността на арбанашките търговски къщи през XIX в. съдържат документи от Държавен архив – В. Търново, снимки и документи от фондовете на регионалните музеи в старата столица и Варна.
Въведението представя ретроспекция на историческото развитие на Арбанаси от края на XV в. до 70-те години на XIX в. и посочва целите на изследването, а именно изграждане на “завършена картина на установените търговски практики” през XVII- XIX в. и заслужена реабилитация на търговската дейност през XIX в.
Трите глави на монографичния труд са структурирани в четири до пет отделни параграфа и проследяват развитието на търговските връзки и участието на арбанашките търговци през XVII-XIX в. в стопански операции на вътрешния и външния пазар. В отделни подтеми са представени благотворителната и народополезна дейност на представителите на търговското съсловие. Към всяка глава е добавен параграф, който съдържа анализ на стопанските и социални практики за съответния исторически период. В трета глава е отделено специално внимание на арбанашките търговци – организатори на капиталистически структури.
Изследването насочва към утвърждаването на арбанашките търговци на вътрешния и външния пазар, активното участие на местните предприемачи в посредническата търговия със Средна и Западна Европа и формирането на “стопански елити” на Балканите. През XIX в. с разрастването на уседналата търговия и изграждането на вътрешния пазар се формират и арбанашките търговски къщи. Те разкриват свои филиали в големите европейски центрове Виена, Прага и Брюксел.
Златина ДИМИТРОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново