Стотици минаха през еньовденския венец за здраве

Публикувано на ср, 24 юни 2020
725 четения

На Еньовден по стара българска традиция стотици великотърновци и гости на града се събраха на Самоводската чаршия. Там за 17-ти пореден път се проведе ритуала по преминаване през еньовския венец за здраве. В него по стар български обичай бяха вплетени 77 билки и половина, сред които разбира се преобладаваше Еньовчето, символ на този празник. Вярва се, че лековитите стръкчета са по едно за всяка болест, а половинката е за болестта без име. По стара българска традиция те бяха набрани рано сутринта в покрайнините на старата столица. В Еньовското менче, с което се извърши обичаят опушване на билките, имаше стръкове от Исот за защита и очистване, Босилек за прогонване на злите сили, Салвия за дълъг живот, Маточина за наслада и успокоение, и Резене за радост и удоволствие.

“Еньовден е не само празника на лятното слънцестоене, не само повратния момент в годината, но и празник на вярванията на нашия народ в изцелението и в новото начало. Днес, когато е толкова важно да опазим здравето си, ние още повече имаме нужда от това да се обърнем към нашите традиции и корени, и да намерим лекарството там, сред безценната съкровищница на билките, завещана от нашите деди”, каза Полина Паскалева, която за трета година е водеща на празника и изпълнител на традиционните ритуали. Тя беше облечена в автентична българска одежда, с която момичетата в миналото са извършвали тези ритуали и закичена с еньовденски венец.

На събитието присъстваха хора на различна възраст, а много деца дойдоха организирано със своите учители. Празникът завърши с хоротека, като във връзка с епидемичната ситуация бяха взети нужните противоепидемични мерки. За празнуващите бяха подготвени малки букетчета от цветя и билки, които те отнесоха у дома, за да внесат в къщите си здраве и берекет.

Еньовденският празник носи своето начало от древните вярвания на прабългарите към божеството Тангра. Споменава се в изворите и като част от ритуалите на Богомилите. В наши дни на тази дата християнската църква чества рождението на св. Йоан Кръстител, но в сърцата на българите Еньовден остава празникът на магията на билките, на неспиращия жизнен цикъл и на слънцето, като първоизточник на живота. Вярва се, че на Еньовден слънцето става рано, за да изиграе най-горещото си хоро, изкъпва се цялото във всичките води на утрината и се изпълва с младост и сила. Почива цял ден на небето, а после се обръща и бавно тръгва по дългия път към зимата.

Отбелязването на Еньовден на Самоводската чаршия  във В. Търново се организира от Общинската туристическа агенция “Царевград Търнов“.

 

Николай ВЕНКОВ
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

loading...
Пътни строежи - Велико Търново