Шест китайки вече имат и български имена

Публикувано на чт, 28 мар. 2019
2127 четения

Шест китайски студентки усъвършенстват знанията си по български във ВТУ. Те идват от Пекинския университет за чужди езици. Стипендиантки са по програма, която е част от международна спогодба за обмен на студенти. Въпреки че са едва втори курс, говорят свободно и разбират почти всичко. Ци Синю, Уан Дзъсюен, Ли Уанди, Джао Съжан, Дан Тиени и Джан Хануън са в България от 5 месеца и ще останат тук до края на учебната година. За улеснение по време на престоя им във Велико Търново, те са се сдобили и с български имена – Виолета, Катерина, Ралица, Силвия, Ана и Анита.
Всяка има своите причини да изучава български. Някои от тях харесват славянските езици, други са привлечени от древната ни история, трети са любопитни да се запознаят отблизо със страната на известните по цял свят кисело мляко и рози. Ци Синю дори изтъква като причина любовта си към тениса и изявите на Григор Димитров. “Аз много харесвам славянските езици, а българският е най-старият сред тях. Затова избрах точно него. Велико Търново много ми харесва, има хубава природа, хората са приятни. Искам да остана да живея тук”, сподели на прекрасен български Ци Синю.
Китайките сами са избрали да се обучават във ВТУ, предпочели са го пред Софийския университет и Благоевградския свободен университет. Препоръчан им е от техните китайски преподаватели в Пекин, които са ги уверили, че тук могат да получат най-доброто образование за чужденци, изучаващи български език. Доволни са от избора си и не съжаляват за нищо.
Казват, че българският език им предоставя много възможности. Това също ги амбицира да подхождат сериозно към обучението си. Китай и България имат търговски отношения и има нужда от хора, които да осъществяват контактите между тези две страни. “Българският език за нас е като врата към Европа. Чрез него ние можем да опознаем не само България, но и много други страни. Мисля, че това ни дава много възможности”, каза Уан Дзъсюен.
Момичетата споделят, че тук на моменти не им е лесно. Лекциите им са повече, отколкото в Китай, и понякога дори нямат време да обядват. В Пекинския университет са им преподавали български език чрез китайския, а тук учат всичко само на български. “Много ни е трудно, когато вземаме уроци по история, литература. Имаме един преподавател, който се казва Иван Станков. Той е много интересен. Понеже знае, че не разбираме всичко, се старае да ни говори и обяснява с лесни изречения, приказки, дори ни рисува по дъската”, разказаха момичетата. Въпреки че в началото българският език им се струвал сложен, с времето все повече започнали да го харесват. Благодарни са на българските си преподаватели за доброто отношение и отделеното внимание.
Във Велико Търново екзотичните момичета контактуват с много студенти. Особено приятни за тях са срещите с изучаващите китайски език. Казват, че така и двете страни взаимно си помагат в упражняването на знанията, които имат, и това е от голяма полза за всички тях.
Момичетата обичат България и Велико Търново. Природата, вкусната храна, чистия въздух и спокойствието са сред нещата, които най-много им харесват. Често си правят шопска салата. Не са пропуснали да пробват и от прословутата българска ракия. Баницата, киселото мляко и тукашните плодове също много им допадат. Различността на двете държави и култури прави всяко едно нещо за тях ново и вълнуващо. Интересуват се от нашите празници и обичаи. Още в Китай са се учили да играят български народни танци, но споделят, че се затрудняват. “Когато в Пекинския университет учехме как се танцуват хора, аз не спирах да се учудвам всеки път колко различни са те. Много ми е трудно да запомня всички стъпки”, смее се Уан Дзъсюен. С гордост обаче заявява, че в една механа вече са показали какво са научили.
Казват, че им е много забавно да наблюдават реакциите на местните, когато им заговорят на български. “Хората тук са много приятни и дружелюбни. Те често се учудват, че ние можем да говорим на български и много ни се радват. Обикновено започват да ни разпитват къде сме го научили и защо сме избрали точно него”, разказаха през смях момичетата.
Китайките обичат да се разхождат из В. Търново. Харесва им това, че разстоянията са малки и навсякъде се стига бързо, без да е необходим транспорт. Това е нещо невъзможно в мегаполиса Пекин, откъдето идват. Впечатлени са от многото исторически забележителности, които са посетили, и най-вече от крепостта “Царевец”. “На Националния празник на България гледахме “Звук и светлина”. Спектакълът е чудесен! Разбрахме, че е свързан с историята на България. Има хубава музика. Успяхме да почувстваме и да усетим това, което се разказва в представлението. Ние го гледахме с един приятел от Латвия, който следва история във ВТУ. Той ни обясняваше всичко, което спектакълът изразява”, поясниха китайските студентки.
На раздяла момичетата споделиха, че с удоволствие отново биха дошли във Велико Търново, за да завършат магистратура, и се надяват това да им се случи.
Николай ВЕНКОВ
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново