С митинг и възпоменателен вестник почетоха 100-годишнината от Първата световна война в Павликени

Публикувано на пн, 14 сеп. 2015
805 четения

“Слава на героите!”.

Със заупокойна молитва за душите на загиналите над 550 войници, подофицери и офицери от селищата на Павликенска община, отслужена от архимандрит Георгий, започна възпоменателният митинг в края на миналата седмица в Павликени по повод навършването на 100 години от въвличането на България в Първата световна война. В словото си към гражданите кметът на общината инж. Емануил Манолов говори за значението и последствията за България от участието ѝ в Първата световна война. Сто години след онези ужасни събития да се замислим на какво могат да ни научат те. Нека живеем обединени, солидарни и смирени, за да имаме един по-добър живот. Мечтая това да се случи в Павликени, заяви павликенският кмет.
Артисти от самодейния театър при Народно читалище “Братство 1884” четоха стихове на патриарха на българската литература Иван Вазов, посветени на героизма и саможертвата на българските войни. Пред паметника на загиналите във войните, построен през 1943 година по проект на проф. Иван Лазаров, в центъра на Павликени на площад “Свобода” бяха поднесени десетки венци от името на военното формирование в града, общинското ръководство, на различни политически партии и институции.
Всички присъстващи на тържеството на площада получиха и по един възпоменателен вестник “100 години от въвличането на България в Първата световна война”. Вестникът е издаден от Община Павликени и двата исторически музея – в Павликени и Бяла черква. В него могат да се прочетат интересни архивни данни за участието на павликенци във войната, за обществените организации и дружества в Павликени, създадени след войната, за историята на създаването на паметниците на признателност в различните селища от Павликенско. Има цитирани спомени на участници във войната, както и фронтови писма. Като подлистник към вестника са отпечатани шест “страшни” страници – с имената на загиналите войници от всяко селище на общината. Тези списъци дават възможност да се види наистина поразяващата страховита мощ на тази война – почти във всички села от фронта не са се завърнали по около 30 до 50 млади, в разцвета на силите си мъже. Директорът на Исторически музей в Павликени Нели Цонева изказа благодарност към кметовете на всички населени места, с чиято помощ това лято са били актуализирани и попълнени тези списъци, за да няма нито един забравен български войник. Пак със същата цел по инициатива на общинското ръководство във връзка със 100-годишнината от Първата световна война в няколко селища в последните дни бяха открити нови или обновени паметници на загиналите в сраженията войници.
Елка СПАСОВА
сн. авторката

loading...
Пътни строежи - Велико Търново