Проф. дин Милко Палангурски се кандидатира за ректор на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Той обобщи основните си цели, задачи и принципи в тази кампания с думите „Акредитиран, дигитализиран, виртуализиран, децентрализиран изследователски университет“. Преподавателят, който наскоро подаде оставка като зам.-ректор на ВТУ, посочи, че висшето училище в старата столица си има своето стратегическо място, оцелява и се развива във времето, особено в кризата на висшето образование сполетяла сектора в годините на преход. Според професора потенциалът на академичната общност във ВТУ е достатъчен да се постигне и повече.
„Винаги съм твърдял, че университетът е моят дом. Аз съм в този град, който ми е дал всичко, което може да получи човек в живота благодарение и заради университета, който от своя страна ми е дал още повече – възможност за формирането ми като човек и учен, дал ми е правото да го представлявам в публичното и обществено пространство и с целия си исторически авторитет да ме лансира навсякъде. Кандидатствал съм на 6 юли 1979 г. Бил съм какъв ли не в тези години, преживял съм какво ли не и трябва да кажа, аз съм един щастлив човек със своята кариера. Накрая на това невероятно пътешествие смятам, че мога да дам още нещо за моята алма матер”, каза проф. Палангурски при обявяването на своята кандидатура.
Проф. Палангурски е категоричен, че ВТУ трябва да остане стабилен и твърдо стоящ на мястото си образователен център. Постоянен приоритет трябва да е приемът на студенти на всички образователни нива, тъй като това гарантира стабилност. При обучението може да се правят само фини настройки, тъй като то зависи и от външни фактори – демографската криза, държавната политика, търсенето на пазара, които трябва да се анализират постоянно и да се взимат решения според обстоятелствата, смята кандидатът за ректор.
Следващата основна задача за проф. Палангурски е предстоящата акредитация. По новите критерии и начин на извършване в следващите 36 месеца и практически до края на мандата ВТУ ще е в акредитационен режим. „Какво ще представлява университетът след години, ще зависи от следващите месеци. Тъй като по време на акредитация не се правят структурни промени, освен по желание на акредитационния орган, нови основни звена и промени не е възможно да настъпят”, посочи проф. Палангурски.
Той припомни, че в следващите 48 месеца на заслужен отдих отиват над 85 хабилитирани лица, т.е. една четвърт от целия хабилитиран корпус. Според кандидата за ректор трябва да се разработи ясна стратегия за активно справяне с проблема.
Третата основна цел на проф. Палангурски ще е продължаване дигитализацията на обучението във ВТУ. Това трябва да стане с ефективни проекти по европейските програми за съвместни дейности и дигитално обучение, чрез използване на вече изградените ресурси и постижения на вуза в старата столица. Необходимо е преминаване на ново, по-високо ниво на дигитална интеграция в обучението. “Дигиталният университет, според мен, обхваща всичко – студентско обслужване, стипендии, общежития, административния оборот в звената, библиотечно обслужване, научната и издателската дейност. Направено е много, но за мен е необходим интегритет на отделните пъзели и преодоляване на проблемите, за да се стигне до качествено ново ниво”, смята проф. Палангурски.
“Ако съм ректор, за мен най-важната задача за следващия мандат ще е превръщането на ВТУ в изследователски университет. Това е единственият начин за осигуряване на допълнителни средства за осъществяването на всички други цели на университета. Европейските средства са налични, потенциалът на ВТУ също е наличен – не случайно 92% от състава е регистриран в националните научни регистри”, посочи проф. Палангурски.
“Нарочно не говоря за заплати, възнаграждения, социални дейности и т.н. Преди да видя лично приходите, няма да кажа нито дума поради простата причина, че във финансово отношение съм консервативно настроен човек. Няма да обещавам повишения или да плаша с намаления. Със сигурност мога да обещая едно нещо – каквото и да е състоянието ще намеря решение. Помня тежките моменти преди две-три години и никога няма да си позволя финансов популизъм”, бе категоричен проф. Палангурски.
Николай ВЕНКОВ
сн. авторът
27968
