Продължава да се руши църквата в с. Ветринци

Публикувано на пн, 3 авг. 2020
312 четения

Църквата “Свети Димитър” в село Ветринци, обявена за паметник на културата с местно значение, продължава да се руши. За това сигнализира общинският съветник Евгени Коев. На последната сесия на местния парламент той направи питане към кмета Даниел Панов относно действията на Общината за спасяване на храма. “При една от поредните си срещи с граждани, проведена в село Ветринци, бях запознат с тежкото конструктивно състояние на православния храм в селото. Хората с болка споделиха, че техният голям и значим в културно-историческо значение храм в миналото днес е пред пълно унищожение поради невъзможността със средства, които църковното настоятелство може да събере, той да бъде ремонтиран. Църквата е с тежки конструктивни нарушения по постройката, съборен е югозападният ъгъл на храма, съборена е част от северната половина на западната стена, видимо улегнала навън южна стена с процеп при тавана, образувани в олтарната абсида и на някои от ъглите на сградата има значителни цепнатини, нарушения по покрива на сградата и други”, заяви Евгени Коев.
В отговора си кметът Даниел Панов информира, че през юли м. г. е подаден проект за финансиране до Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерски съвет с копие до областния управител проф. Любомира Попова. “Необходимата сума за проектиране и строително-ремонтни дейности са в размер на 1,4 млн. лв., но предложението все още не е разгледано от Междуведомствената комисия”, уточни Даниел Панов. Кметът посочи, че Общината не може да направи повече, тъй като църквата е собственост на търновската митрополия. Оттам обаче през всичките тези години не са отпуснали нито лев за ремонт.
“Ако не бъдат предприети спешни мерки, има опасност да бъде загубена църквата. Трябва да се обединим и да предприемем действия за спасяването на храма, защото той не е само на селото, но и на цялата община”, каза още Евгени Коев.
Църквата във Ветринци е построена през 1834 година и е паметник с изключителна художествена стойност. В него са се клели участниците в четите на Поп Харитон и Бачо Киро. В двора на храма се намира и изоставеният гроб на Пеню Минчев, дарил преди близо два века средства и земя за изграждането му. Разпадането на църквата се дължи на остарелия каменен градеж и изгнилите дървени конструкции, като част от сградата рухна в края на 2017 г. Преди години повечето икони и църковна утвар бяха спасени и все още се съхраняват в музея във Велико Търново.
Весела БАЙЧЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново