ПРИЕМЪТ В СПГ ПО ИКОНОМИКА – С НОВА СПЕЦИАЛНОСТ И С ФОКУС ВЪРХУ РЕАЛИЗАЦИЯТА

Публикувано на ср, 30 юни 2021
1385 четения

Старопрестолна професионална гимназия по икономика ще приема ученици, завършили VII клас, в четири специалности: “Електронна търговия”, “Икономическа информатика”, “Съдебна администрация”, “Търговия”

Специалностите за учебната 2021/2022 година са съобразени с актуалната ситуация на пазара на труда и с най-високите изисквания и търсения на бизнеса. Завършващите получават диплома за средно образование и свидетелство за професионална квалификация (трета степен), а това им предоставя възможността да бъдат изключително конкурентоспособни и бързо да заемат престижна длъжност.
Четирите специалности включват не само сериозна подготовка по икономическите, информационните и/или правните науки, но и засилено изучаване на чужд език. Изучава се и специализиран английски език по професията в 11 и 12 клас. Освен това Старопрестолна професионална гимназия по икономика продължава целенасочено и неподражаемо да съчетава иновативното с устойчивостта на изпитаните традиции, да предоставя на своите ученици нужната теоретична и незаменимата практическа подготвеност. Часовете по производствена практика на всички специалности се провеждат в реална работна среда, а при новата специалност – “Търговия” – почти една трета от часовете са предвидени за практика.
Особено търсени днес са завършилите специалност “Икономическа информатика”, тъй като те притежават компетенции за програмно осигуряване на компютърни системи, професионално създават компютърни графики и уеб-дизайни, познават маркетинга, снабдяването и пласмента. По време на обучението и след това учениците ще инсталират и администрират системен и приложен софтуер, ще идентифицират и ще работят с компоненти на компютърните системи, с текстообработващи програми, ще администрират и поддържат архив на база данни, ще познават функционални приложни програми (включително счетоводни), ще могат да си служат с електронни системи за онлайн бизнес и търговия.
Избралите специалността “Електронна търговия” придобиват професията “Организатор интернет приложения”. Те ще се реализират като специалисти по компютърна графика, уеб дизайн, маркетинг, е-услуги и онлайн търговия. Учениците ще проектират и управляват уеб сайтове, ще създават приложения и изображения чрез различни графични програми, ще изучават начините, по които се извършват онлайн транзакции, както и икономика на предприятието, финанси, счетоводство и маркетинг.
Много търсени са съдебните служители с добра професионална подготовка, а специалността “Съдебна администрация” се изучава само в няколко училища в България. Старопрестолна професионална гимназия по икономика е едно от тях. Гимназията има сключен договор за сътрудничество с Районен съд – гр. В. Търново, в рамките на който учениците се запознават отблизо с работата на съдебните институции – посещават съдебни заседания, провеждат производствената си практика в съдебната администрация. Бъдещите съдебни служители ще усвоят специфични умения, свързани с познания в областта на правото и съдебната документация, ще придобият отлични познания по общи деловодни техники, по компютърен машинопис и текстообработка (прилагайки десетопръстната система на писане), ще познават информационните и комуникационни методи в съдебната власт. Ще могат да заемат престижна и отговорна длъжност в съд, прокуратура, следствие или в други органи на съдебната власт.
Завършилите “Търговия” ще работят по професията “Икономист”. Специалността е нова. Обучението по специалността ще бъде в дуална форма и разчита на ефективното комбиниране на формиране на познания, развитие на ключови компетенции и натрупване на значителен опит в различни фирми. Дуалната форма е предпочитана и препоръчвана като предпоставка за успех извън България. По време на обучението учениците ще получават възнаграждение за положения труд на базата на трудов договор, както и всички придобивки като служител на компанията. При показани умения, мотивация и отговорност ще имат възможност не само да продължат работа в компанията, но и да получат кариерно развитие. Успехът на учениците ще се дължи на придобитите знания и умения по проблемите на икономиката, мениджмънта, логистиката, технологията на търговските операции и маркетинга в търговията. Учениците ще познават финансово-счетоводните и правните аспекти на търговския бизнес. Ще разработват и реализират стратегии за развитие на бизнеса и ще обосновават проекти за създаване на собствен бизнес. Ще усвоят съвременните информационни технологии в търговията. Ще разчитат и попълват документи, свързани с търговската дейност и документооборота в предприятието. Възможностите за реализация са изключително широки – от длъжности в оперативното управление на всички бизнес единици, през работа като специалисти по търговия, продажби, маркетинг, логистика, като търговски посредници, агенти, дистрибутори, представители. Избралите специалността ще могат успешно да стартират самостоятелен бизнес в различни сектори на икономиката.
Партньори на гимназията са: Кауфланд България ЕООД енд КО КД, Лидл България ЕООД енд КО КД, Dm България ЕООД, Дайхман търговия с обувки ЕООД.
Балът на кандидатстващите ученици се сформира като се съберат удвоеният резултат от двата теста (по БЕЛ и по математика) от националното външно оценяване с оценките от Свидетелството за завършено основно образование по информационни технологии и по чужд език.

Старопрестолна професионална гимназия по икономика е правилният избор за завършилите VII клас. Нейните възпитаници са представители на стопанския и финансов елит, икономисти-професионалисти, които свободно работят с най-новите софтуерни продукти. Над 90 процента от обучаващите се в училището продължават образованието си във водещи университети. Много от зрелостниците са приети във вузове, преди да завършат средното си образование.
Само през последната година ученици от професионалната гимназия получиха призови места от различни конкурси и състезания. Представиха се великолепно в най-голямото училищно състезание по английски език в света – “Kangaroo Global Linguistics”, в Европейската олимпиада по статистика, организирана от Евростат и част от държавите-членки на ЕС, в Националната университетска олимпиада за ученици, секция “Счетоводство”, в Национален конкурс “Гласът на младите за силна икономика”, спечелиха награди от университетски съревнования, участваха в мобилност по проекти, в отбелязването на Деня на банкера, в Национално състезание за икономисти на английски език, включиха се в надпреварата “Най-добра бизнес идея”, в състезание по текстообработка, в “Май – месец на образованието, културата и духовността”.
Сред завършилите образованието си през настоящата учебна година се откриват редица ученици със значителни успехи. Наталия Захариева например е пълен отличник от целия курс на обучение, класирана е на челни места в национални университетски състезания по икономика и управление, счетоводство, математика и информатика, активно участва в международни, европейски, национални, областни и училищни проекти, програми и инициативи. В останалите класове също има редица ученици, представящи се отлично на национално ниво: Мартина Киселкова, Мартин Хабоян, Александър Русев, Пламена Христова, Светлозара Кьорхалилова, Габриела Живкова, Михрибан Милчева, Никол Саламанова, Юлия Караосманова, Максим Кънев, Преслав Йорданов, Анелия Джамбазова и мн. др.
Училището е с доказана репутация и със 102-годишна история. Член е на “Асоциацията на Кеймбридж училищата в България” и притежава престижен сертификат от Кеймбридж. Участва активно в Световната седмица по предприемачество и Световната седмица на парите. Работи по програми на “Джуниър Ачийвмънт”. Всяка година ученици от гимназията заемат ръководни постове в държавата и общината, в различни предприятия и институции по инициативата “Мениджър за един ден”. През 2017 г. училището получава Харта за мобилност в областта на професионалното образование – за своя доказан капацитет в създаването, управлението и качествената реализация на проекти, а наскоро – сертификат по програма “Еразъм”. Предстоят ученически практики в различни държави за десетки ученици, като в момента се работи по три проекта: “Културното наследство – връзка с миналото, мост към бъдещето”, “Дигиталната грамотност в 6 стъпки” и “Мобилността – път към самоусъвършенстване и професионално развитие”. През последните три години само в проекти за индивидуална мобилност 30 преподаватели участват в професионални визити, а 90 ученици провеждат своята учебна практика в офиси в чужбина. Професионалната квалификация и преквалификация на учителите, с цел поддържане на доброто равнище на образование, е сред приоритетите на училището.
Старопрестолна професионална гимназия по икономика е правилният избор, тъй като се фокусира върху бъдещата реализацията на учениците си.

loading...
Пътни строежи - Велико Търново