Преподавателите от ФИИ на ВТУ представят своя юбилейна изложба

Публикувано на вт, 7 мар. 2023
231 четения

Преподавателите от Факултета по изобразително изкуство на ВТУ “Св. св. Кирил и Методий” представят съвместна изложба, посветена на 60-годишнината от създаването му. Тя ще включва близо 120 творби на представители от всички катедри и в нея ще има както интерактивни инсталации и добавени реалности, така и класически техники – скулптура, живопис, графика, стенопис и други форми, включително и концептуални. Експозицията ще бъде разположена в цялата зала “Райко Алексиев” в София и ще бъде открита на 9 март от 18 ч. Поканени са представители на всички държавни институции, посочи проф. д-р Светослав Косев, декан на ФИИ на ВТУ.
Изложбата ще покаже една актуална експозиция, моментна снимка на настоящите търсения на творците от Факултета по изобразително изкуство. Изключително разнообразни в изказа си както в пластическо, така и в идейно отношение, преподавателите в отделните специалности и катедри придават разнообразие на това многокомпонентно представяне. В експозицията ще бъде представено поколението педагози, които изграждат бъдещите български художници в професионално направление изобразително изкуство, в специалностите “Живопис”, Графика”, “Скулптура”, “Стенопис”, “Графичен дизайн и визуални комуникации”, “Интерактивен дизайн и компютърни игри”, “Рисуване и интермедия” и “Педагогика на обучението по изобразително изкуство”. В изложбата участват: Анастасия Тонкова, Атанас Тотляков, Биляна Цанова, Борис Желев, Велина Сталева, Веселин Симеонов, Владимир Аврамов, Георги Минчев, Даниел Иванов, Деница Янева, Деян Карагогов, Екатерина Иванова, Костадин Млячков, Красимира Друмева, Маринета Млячкова, Мартина Караиванова, Милен Джановски, Младен Младенов, Николай Коев, Николина Джановска, Пеньо Пенев, Радимира Йорданова, Светослав Косев и Атанас Марков, Симеон Желев, Стоян Илев, Тодор Овчаров, Христо Керин, Христо Найденов, Христо Цацинов и др.
В не толкова далечната 1962 г., с постановление на Министерския съвет се взема решение за разкриване на ново висше учебно заведение във В. Търново и през есента на 1963 г. Факултетът по изобразително изкуство се открива като специалност “Рисуване” към Висшия педагогически институт “Братя Кирил и Методий” в старата столица. Сред първите преподаватели в специалността са художници, утвърдили имената си с приноса си в българското изкуство като Михаил Кац, Никола Кожухаров, Васил Стоилов, Васил Захариев, Любен Белмустаков, Кою Денчев, Иван Маринов, Александър Терзиев, Никола Гелов, Панайот Димитров – Понката, Ненко Маров, Янаки Манасиев.
Стартирал като специалност в рамките на катедра “История” на 7 август 1974 г., с Разпореждане № 150 на Министерския съвет се открива Факултетът по изобразително изкуство. През периода на съществуването си той е изградил и затвърдил своите образователни и художествени традици и днес предлага актуална подготовка, съчетала академизъм и съвременност. Динамично развиващата се академична структура на факултета е изградена от осем катедри, които разполагат с необходимия квалифициран състав преподаватели, припомнят от ФИИ на ВТУ. 60 години по-късно Факултетът по изобразително изкуство е художествена школа, доказала се в съвременното българско изкуство.
Николай ВЕНКОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново