ПМГ “Васил Друмев” и СУ “Емилиян Станев” най-предпочитани

Публикувано на чт, 20 авг. 2020
1867 четения

Професионалните училища в община Велико Търново са най-предпочитани от средношколците за предстоящата учебна година. Това стана ясно от проектомрежата, изготвена въз основа на данните на директорите на образователните институции. В тези училища през новата учебна година предстои да започнат обучението си 68 ученици повече спрямо предходната година. Те ще са разпределени в три паралелки повече. Увеличението на бройките идва от Хуманитарна гимназия “Св. св. Кирил и Методий”, ПМГ “Васил Друмев”, СУ “Емилиян Станев” и ОУ “Владимир Комаров”. Учениците в професионалните училища тази година са 241 в 13 паралелки, спрямо 173 в 10 паралелки през изминалата учебна година.
6775 е общият брой ученици, които ще започнат новата учебна година според заявените от директорите на училища бройки в проектомрежата на Община В. Търново. Тази година те ще са с 61 повече спрямо миналогодишната цифра и ще бъдат разпределени в 319 паралелки, което е с една по-малко от миналата учебна година. Това показва по-голяма пълняемост на паралелките.
В началния етап на обучение започват 2776 ученици в 138 паралелки, като предходната година те са били 2790 в същия брой паралелки. Първокласниците ще са 698 ученици, което е с 23 ученика по-малко спрямо учебната 2019/2020 г. Временно отпада едната допълнителна паралелка в ОУ “Димитър Благоев” във В. Търново, но има увеличение по половин паралелка в Церова кория и Водолей. При второкласниците в общината се наблюдава увеличение с 50 ученика.
В прогимназиалния етап на обучение има 86 ученици и една паралелка повече спрямо миналата учебна година. Тук започват 2081 ученици, спрямо 1995 за предходната година.
В гимназиалния етап учениците са с 11 по-малко – 1918 гимназисти в 83 паралелки спрямо 1929 в 85 паралелки миналата година.
Една паралелка и 11 ученици по-малко в 6 клас ще има тази година в Спортното училище “Георги Живков”.
“Тази проектомрежа ще се актуализира след 15 септември, когато ще изброим реалния брой ученици в училищата, но тенденцията от няколко години е да няма големи разминавания в данните. Обикновено впоследствие има малък ръст спрямо предварително заявените от директорите на училища бройки, което се дължи предимно на движение на ученици от други области на страната към област В. Търново”, поясни Игнатова.
В детските градини в Община В. Търново са записани 64 деца повече спрямо миналата година. Сега те са 2685, спрямо 2621 през 2019/2020 г. Една група повече ще има в ДГ “Св. св. Кирил и Методий” във В. Търново. Така групите от 83 стават 84. 6-годишните деца са с 80 повече, а 4-годишните – с 63 повече. 3-годишните деца, които ще са първа група в детската градина са със 78 по-малко, но това е заради тенденцията в раждаемостта, а не заради необхванати деца.
Относно учителите Игнатова сподели, че в Община В. Търново никога няма проблем с незаети места и наемане на учители без необходимата квалификация спрямо стандарта, тъй като директорите на училища си харесват и подкрепят бъдещи учители още от студенти във Великотърновския университет.
Игнатова разкри, че Община В. Търново ще кандидатства за финансиране по националната Програма за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища. Към момента Министерството на образованието вече е одобрило плановете за действие по преминаване на едносменен режим на четири образователни институции. Това са ОУ “Бачо Киро”, ПМГ “Васил Друмев”, ОУ “Св. Патриарх Евтимий” и ПГТ “Д-р Васил Берон”.
Николай ВЕНКОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново