Плащеницата на св. Петка Търновска пристигна в Катедралния храм „Рождество на Пресвета Богородица“ във В. Търново, където ще остане като дар за жителите и гостите на старата столица. Тя бе посрещната от представителна военна рота на НВУ „Васил Левки”, от кмета Даниел Панов, великотърновския митрополит Григорий, представители на местната власт, общественици, миряни, гости от Румъния и българското посолство в северната ни съседка. Това се случи в деня, когато православния християнски свят отбелязва Малка Богородица, а катедралната църква във В. Търново – храмовия си празник.
„Велик е този ден за българския народ и за целия свят, защото св. Богородица се грижи за всички. Заедно с нашата радост тук, пред храма, който носи името на събитието „Рождество Богородично“, ние имаме и едно потъмняване, малко тъга, защото с нашите радостни молитви се молим и за упокоение, тъй като днес е ден на траур“, каза митрополит Григорий при посрещането на плащеницата. След едноминутно мълчание в храма, в памет на загиналите при бедствието по южното ни Черноморие, кметът Панов припомни, че в житието, което Патриарх Евтимий пише за св. Петка Търновска, казва, че „подобно на майка, що обича децата си, тя бездруго ще отнеме нашата детска безсловестност, а ще придаде сила на усърдието ни и ще ни напътства към доброта и най-вече към блаженство“. По-късно Цар Иван Асен II заявява, че би дал всичко, за да получи съкровището, което представляват мощите на светицата. След битката при Клокотница той успява да ги донесе в Търновград – столицата на България, а в деня на пристигането им цялото царско семейство и приближените им ги посрещат с почести, припомни още градоначалникът. Впоследствие българите са се молели пред тях и са се уповавали на силата им, а някои ставали свидетели и на чудеса, допълни Панов. „Аз се надявам, че след дългия период от близо 8 години чакане да получим плащеницата от Румънската митрополия и от църквата в Яш, този ден ще остане паметен за В. Търново и че както св. Петка е била символ на добротата и единението, ще започнат да се случват добри неща за България и старата българска столица“, каза градоначалникът.
Кметът на В. Търново получи свидетелство за предаване на одеждите, издадено и подписано от митрополита на Буковина и Молдова – Теофан, и удостоверяващо, че те са били поставени за минималния необходим срок върху мощите на св. Петка и са придобили качествата да даряват любов, късмет и щастие на хората. На градоначалника бе връчена и специална икона на светицата.
„Настръхвам като с помисля какво се случва в момента“, коментира лаконично Снежана Маринова, която бе дошла да се поклони пред плащаницата. „Това е свят и чист символ, с който града ни е удостоен и то точно на днешния празник. За вярващите хора това е нещо наистина важно и хубаво“, каза Румяна Иванова, която също посети катедралния храм. Сред присъстващите имаше и такива, които бяха дошли за светата литургия по случай храмовия празник и останаха изненадани от голямото събитие.
Пристигането на плащаницата във В. Търново става възможно с благословията на румънския патриарх Даниил и на румънския митрополит Теофан, със съдействието на русенския митрополит Наум и представителя на Българската православна църква в Румъния Кирил Синев, както и в сътрудничество с Ивайло Маринов от Посолството на България в Букурещ.
Преподобна Параскева Епиватска, известна още като света Петка Българска или Търновска, е живяла през 10-11 век след Христа. Цар Иван Асен II пренася мощите й в столицата Търновград, където се съхраняват близо два века. През 1641 г. тленните останки на света Петка са положени в митрополитската катедрала в Яш, Северна Румъния. Българите почитат светицата като покровителка на жената, дома и семейството, а в народните вярвания тя е представена като покровителка на плодородието.
Николай ВЕНКОВ
сн. авторът