ОУ “Св. Патриарх Евтимий” посрещна ученици и учители от Варна и Две могили

Публикувано на ср, 9 юни 2021
370 четения

ОУ “Св. П. Евтимий” посрещна гости от друго иновативно училище – ОУ “Васил Априлов” от Варна и неиновативното ОУ “Св. св. Кирил и Методий” от Две могили. Обмяната на опит по иновативни практики ще продължи от 8 до 10 юни. Първият ден започна с опознаване на участниците и представяне на училището домакин. Иваничка Петкова, директор на ОУ “Св. Патриарх Евтимий”, разказа на гостите за историята и успехите на школото. Тя ги запозна и с иновацията, по която се осъществява тази инициатива.
“От началото на учебната 2020/2021 г. ОУ “Св. Патриарх Евтимий” е със статут на иновативно училище. Целта на иновацията “Нашето слънчево училище”, продължена и разширена през годините, е то да се наложи като иновативен обучителен център в региона по въпросите за опазване на околната среда и енергийната ефективност. Доброто ни взаимодействие с Националния доверителен екофонд в последните години ни дава основание да сме уверени в нашите възможности и важността на възложената цел”, посочи Петкова. Иновативните елементи са по отношение на организацията и съдържанието на обучението, както и в използването на нови методи на преподаване в часовете по Човек и природа, Биология и здравно възпитание и Химия и опазване на околната среда. Те се изразяват в темите по факултативни учебни часове Млад еколог и Млад химик, които са ориентирани изцяло към практическото приложение на знания на учениците в експериментална работа сред природата, използвайки уреди за измерване на температура, влажност, атмосферно налягане, киселинност на водата, почвата и т. н. Специално за часовете, свързани с настоящата иновация, са изградени две открити класни стаи в двора на училището, където да бъдат провеждани голяма част от предвидените занятия, припомни Петкова. В иновацията са включени 26 ученици от 5 клас, които ще се обучават в три последователни години във факултативните часове Млад еколог. През учебната 2020/2021 г. в иновацията са включени и 19 ученици от 7 клас, като за трите години на иновативния статут на училището техният брой ще достигне до 57. Те ще имат часове Млад химик и ще работят самостоятелно или в екип, като учителят ще задава целите и ще следи тяхното изпълнение. Постиженията ще могат да бъдат споделяни в социалните мрежи. Във връзка с това е обзаведен и нов кабинет по Биология с т.нар. “умни чинове”, с цел съкращаване на времето на търсене на информация, съвместна комуникация между учител и ученик и всякакви възможности за управление на учебния процес с включване на телефоните в обучението. Директорката посочи и ползите от това иновативно обучение за учителите, учениците и техните родители.
В кабинета по Химия и опазване на околната среда бе проведен лабораторен урок за изследване състоянието на водите на Янтра, след което последва дискусия по темата. Домакините организираха панорамна разходка из градските забележителности във В. Търново с придвижване до реката. Гостите посетиха и парк-музея с миниатюри “Търновград – духът на хилядолетна България”.
Вторият ден ще започне с открит урок в две части, разглеждащ глобалните цели за устойчиво развитие и борбата с климатичните промени. Третият ден ще е обобщаващ.
Николай ВЕНКОВ, сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново