89-годишният Гено Генов, който дари автентичен щик от 1867 г. за възстановяване на откраднатия байонет на паметник “Майка България”, получи Старопрестолна грамота за патриотизъм и дарителство от кмета на В. Търново Даниел Панов. Събитието се състоя в Дома за стари хора “Венета Ботева”, където живее възрастният мъж.
Припомняме, че в началото на ноември стана ясно, че вандали за пореден път са поругали монумента, посветен на загиналите в освободителните войни. Този път акт на посегателство беше щикът от пушката на опълченеца, символизиращ признателността на търновци към загиналите в Руско-турската война. Оказа се, че да се намери същото оръжие не е лесно, тъй като байонетът е от пушка “Шаспо”, каквито е имало сравнително малко в страната ни. За възстановяване на скулптурата се ангажираха Ротари клуб, които от години се грижат за паметника, както и Община В. Търново и Регионалният исторически музей. Моделът на френското оръжие се оказва, че го няма и сред експонатите в поделението до завод “Ивайло”, където има на съхранение старо оръжие. Тогава идва и добрата новина. Наследниците на дядо Гено се свързват с представители на Ротари клуб – В. Търново, за да предадат оригиналното оръжие, пазено в дома им от няколко поколения. По оригиналния боен нож скулпторът Денислав Сираков от Ротари клуб отлива и монтира макет на щика на опълченеца на паметника, а истинският байонет е предаден на съхранение в Регионалния исторически музей.
“Нека този пример бъде последван от повече родолюбци. Благодарение на него и Ротари клуб успяха да възстановят целостта на скулптурата на паметник “Майка България”. Този паметник е символ на българщината и нашата история, която всички ние като великотърновци трябва да помним и милеем за нея”, заяви Даниел Панов.
Възрастният мъж също не скри вълнението си. “Щастлив съм, че моите военни реликви намериха най-сетне мястото си”, сподели през сълзи Гено Генов. Дарителят получи грамота от името на Ротари клуб, която му беше връчена от паст президента на РКВТ Венелин Иванов, както и Свидетелство за дарение и каталог на Регионалния исторически музей, които получи от директора доктор Иван Църов.
“С тези пушки е било въоръжено българското опълчение и активно участват в битката на Шипка. Разбира се, това са стари модели пушки, произведени през 60-те години на 19 в. Били са на въоръжение във френската армия и през Френско-пруската война отиват в Германия като военен трофей. Московските славянски благотворителни комитети купуват 20 000 пушки, с които въоръжават българското опълчение, когато се формира преди самото начало на Руско-турската война”, разказа Иван Църов.
Макар да има проблеми със слуха и да е трудно подвижен, дядо Гено увлекателно разказва за живота си и за семейната реликва. Казва, че въпросният щик дълги години е пазен в къщата му, скрит в един килер. Наследен е от неговия дядо – подпоручик Гено Енчев Генов, герой от войните, загинал в сражение през 1913 г. в района на Кочериново. Откъде обаче щикът е попаднал в дядо му не е ясно.

Историята и
сцената са
голямата страст на възрастния мъж

Гено Генов е запален по историята, въпреки че е бил технолог и началник-цех в бившата лимонадена фабрика във В. Търново. Разказва развълнувано за фигурите на паметника “Майка България”, защото знае какво точно символизират и с кои славни страници от историята ни са свързани. Голямата страст през целия му живот обаче е била сцената – изявявал се като актьор още като ученик в Мъжката гимназия в старата столица. Със съпругата си, която била племенница на известната певица Мита Стойчева, били сред най-активните самодейци в Шемшево. “Можехме с моята жена да пеем по четири-пет часа, без да повторим песен”, спомня си дядо Гено. А съседите ги молели да не затварят прозорците на къщата си, за да се наслаждават на изпълненията им у дома, връща лентата назад дядо Гено. И сподели, че е щастлив, че е помогнал с дарението си за възстановяването на оръжието на поругания паметник. Той призова младите хора да бъдат родолюбци и да са готови да защитават родината ни. С гордост и насълзени очи възрастният мъж не пропусна да рецитира стихотворението на Иван Вазов “Новото гробище над Сливница”. На края на тържеството Гено Генов благодари за връчените му грамоти и свидетелство и с думите “Пазете България”, се обърна към всички присъстващи. От своя страна, от Дома за стари хора връчиха на Венелин Иванов и Иван Църов пана с изобразени на тях бели лястовици – символ на доброто и надеждата.
Весела БАЙЧЕВА
сн. Бранимир БОНЕВ