Обучение “Застъпници за природата” ще се проведе във Велико Търново

Публикувано на чт, 23 сеп. 2021
122 четения

Симеон Арангелов

В неделя (26.09) жителите на Велико Търново и околните места могат да се включат в безплатно обучение „Застъпници за природата“. Срещата ще се проведе от 13 до 17 ч. в Залата на бул. България 29. Обучението се организира от Асоциация на парковете в България (АПБ) и Сдружение за дива природа БАЛКАНИ, а лекторите са Андрей Ковачев, Петко Цветков, Симеон Арангелов и Тома Белев.

Обучението е за всички, които обичат природата и искат да разберат какво могат да предприемат за опазването ѝ. Координаторът на проекта Симеон Арангелов от АПБ разказва повече за инициативата.

Какво представляват обученията “Застъпници за природата”?

Обученията разясняват законовите механизми за предприемане на действия от страна на гражданите за опазване на природата. Теоретичната част е илюстрирана с примери от природозащитната дейност на двете организации – Асоциация на парковете в България и Сдружение за дива природа БАЛКАНИ. Целта е хората да знаят как да защитават основното си право за живот в добре запазена околна среда.

36-те обучения „Застъпници за природата“ са разработени на основата на Наръчник за граждански действия по зелено застъпничество, достъпен на сайта priroda.parks.bg. Създадохме го, за да дадем насоки за водене на застъпническа кампания. Наръчникът е помагало за предприемане на действия, когато са налице дейности, унищожаващи природата. Ценна част са бланките за подаване на сигнали, жалби, заявления и други документи до институциите.

Желанието ни е чрез наръчника и обученията да направим включването на гражданите по въпроси, касаещи околната среда и нейното опазване, по-лесно и достъпно. Първите 8 обучения проведохме онлайн през пролетта, а записите им са достъпни в Youtube канала на АПБ. Останалите 28 обучения се провеждат на живо във всяка област на страната.

Защо организирате подобни обучения и кое според вас е най-ценното на тези срещи?

През последните години в двете организации получаваме редица сигнали и молби за помощ от цялата страна. Случаите стават все повече, а ние сме затруднени да отговорим на всички. В същото време борбата за една природозащитна кауза е по-ефективна, когато се води от местни хора. Така се роди идеята да организираме тези обучения и да посетим всички области на страната.

Най-ценното според мен е, че в подобни обучения участват единомишленици, които са готови да се борят за една и съща кауза. Така се създават контакти и се обменя опит между самите участници. В някои от обученията хората решиха да създадат местно сдружение.

Какво е нивото на заинтересованост за участие?

Обикновено идват хора, които вече са проявявали гражданска активност по темата. Интересът към обученията на живо при настоящите ограничителни мерки е между 10 и 20 души, докато при онлайн обученията варираше между 60 и 120 души.

Кои са следващите градове, които ще посетите?

От 1-ви до 3-ти октомври сме в Плевен, Троян и Габрово. А предстои да проведем обученията „Застъпници за природата“ в Ловеч, Враца, Монтана, Видин, София, Перник, Пазарджик, Пловдив, Смолян, Кърджали и Хасково. Планирали сме да го направим до края на есента.

Разкажете ни повече за проекта “Застъпници за природата”. Кои са другите дейности, които включва?

Застъпници за природата е краткото име на проект “Информирано гражданско участие в полза на природата”, подкрепен от Финансовия механизъм на ЕИП. Освен провеждане на обученията инициативата включва преки застъпнически действия. В рамките на инициативата подпомогнем десет случая, при които има опасност от унищожаване на природата или влошаване на състоянието на околната среда. Подкрепата се състои в експертно установяване на проблема и подхода за решаването му, изготвяне на становища, пускане на сигнали и жалби до компетентните органи, осигуряване на външна помощ, включително юридическа, както и цялостното им проследяване.

Друга задача е постигане на устойчивост на действията ни чрез застъпнически кампании за събиране на средства за подпомагане на конкретни природозащитни каузи.

Разработването на Наредба за участие на гражданите в местното самоуправление цели да улесни участието на граждани във вземането на решения на местно ниво. Предстои провеждането на срещи с общини и политически сили, с цел приемането ѝ поне в една община.

В момента провеждате кампанията “Да съхраним вековните дървета на България”. Как може да се включи човек?

Целта на кампанията „Да съхраним вековните дървета на България“ е да се ускори процесът на обявяване на вековни дървета като защитени. Ако знаете за вековни или забележителни дървета, които не са защитени, може да ни изпратите информация, за да подготвим предложения към МОСВ. Разпространяването на информация и даряването на средства за кампанията също са голяма помощ за нас. В рамките на тази кампания вече събрахме средства за закупуването на професионален висотомер – уред, необходим за работата на терен и събирането на данни за вековните дървета. В момента тече кампания „Табелки за вековните дървета“. Нейната цел е да направим вече обявените вековни дървета по-видими, като ги обозначим и предпазим от действия, които може да им навредят поради незнание.

сн. Наско Гавраилов

сн. Наско Гавраилов

loading...
Пътни строежи - Велико Търново