Първото от поредица обучения за млади хора, което цели да стимулира участието им в гражданското общество чрез споделяне на лични истории и опит за преодоляване на трудни моменти, се проведе в ректората на ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”. Проектът “Живи спомени” е фокусиран върху ролята на паметта, разбирана, от една страна, като историческа памет, а от друга – като “памет за настоящето”, която подхранва социалната тъкан и залага на диалога между поколенията при преработване на травматични събития. Такова събитие, което всички преживяхме, е пандемията от COVID-19. Насърчаването на разказването на истории сред младите хора чрез творчески подходи цели да засили тяхната устойчивост в отговор на преживяната здравна криза и борбата със социалната изолация. Обучението беше и подготовка за предстоящия международен семинар, който ще се проведе в италианския град Арецо. В него ще участват 10 младежи от България, които ще се запознаят и ще работят заедно с техни връстници от Италия, Германия и Португалия, посочват организаторите на инициативата от Европейския информационен център – Европа директно – В. Търново.
Целите на проект “Живи спомени” са насочени към създаването на иновативен образователен опит, стимулиращ общуването между младите хора в Европа през призмата на личните истории, тематично свързани с ценностите на съвместното съществуване, социалното и гражданското участие и междукултурното осъзнаване и изразяване. Целева група на проекта са младите хора на възраст 18 – 35 години, а продължителността на проектните дейности е 24 месеца ( от февруари 2022 г. до февруари 2024).
Комуникацията с партньорите се осъществява от Драгомир Дачев, учител в ПЕГ “Проф. д-р Асен Златаров”, докторант към катедра “Нова и най-нова история на България” при Историческия факултет на ВТУ. В ръководния екип на проекта участват също: д-р Илия Вълев (главен асистент в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН), Йордан Райков (учител в СУ “Вела Благоева” – В. Търново) и Симона Йорданова (студентка от специалност “Педагогика на обучението по български език и история” във ВТУ). Младите хора са подкрепяни в управлението на проектните дейности от доц. д-р Виолета Стойчева от Великотърновския университет (координатор на проекта) и Даниела Кънчева (финансов експерт към ЕИЦ).
Основните цели на ЕИЦ – ЕД – В. Търново, са да подобри предоставянето на информация, документация и знания за Европейския съюз и неговите институции сред широката гражданственост на местната и регионалната общност на Великотърновска област, да предостави директен контакт на гражданите с центъра за контакти “Европа директно”, да повиши информираността за политиките на ЕС и чрез интерактивни форми на работа да провокира активна позиция на европейски граждани и да служи като посредник за обратна връзка на гражданина с ЕК.
Николай ВЕНКОВ
сн. ЕИЦ – ЕД – В. Търново
Обучение на младежи за преодоляване на трудни моменти се проведе във ВТУ
Публикувано на ср, 15 мар. 2023
202 четения
loading...
