Обучават студенти по уникален за Източна Европа метод

Публикувано на чт, 20 ян. 2022
418 четения

За първи път военен и цивилен университет стартират обучение на студенти по 5 съвместни програми, уникални за Източна Европа. Те са взаимствани от най-добрите европейски висши училища и са разработени и на английски език. Така ще бъдат достъпни за всички български граждани, както и за чужденци. В НВУ “Васил Левски” във В. Търново програмите ще са насочени към студентите, но част от тях могат да влязат и като отделни теми за обучение на курсантите. С тях ще бъдат “атакувани” и чуждестранни пазари – Африка, бивши съветски републики и др. Завършилите целия образователен курс ще получават дипломи и от двата вуза, а придобитите знания и умения ще са адекватни на търсената работна ръка от страна на работодателите. Към тях вече има предварително заявен интерес от страна на Министерството на регионалното развитие, МОСВ, различни Общини в България и др.
Договорът по проекта “Модернизация на Национален военен университет “Васил Левски” – гр. Велико Търново, и Софийски университет “Св. Климент Охридски” – гр. София, в професионално направление 5.3 Компютърна и комуникационна техника” е подписан през месец юли 2021 г. Водеща организация по него е НВУ във В. Търново, партньор е Софийският университет, а асоцииран партньор – Военно-техническата академия в румънската столица Букурещ.
В рамките на проекта са разработени и одобрени 4 магистърски и 1 докторска програма, които ще бъдат и дигитализирани. На първия етап се предвижда прием на поне 50 студенти, които ще кандидатстват едновременно в НВУ и СУ. В момента се уточнява дали ще държат приемен изпит, или приемът ще става само по документи.
Обучението, което ще започне от следващата учебна година, първоначално ще е платена форма, като впоследствие ще се търсят варианти и за държавна поръчка. То ще се провежда в партньорските вузове поотделно или смесено. За целта е предвидено изграждане на виртуален университет с онлайн учебно-методически комплекти и онлайн образователна платформа. Ще бъдат оборудвани модерни учебни зали с техника и софтуер за използване на иновативни цифрови технологии в учебния процес, информира проф. Климент Найденов, декан на Геолого-географския факултет на СУ. Проектът предвижда и обучения за усъвършенстване на чуждоезиковите и дигиталните умения на преподавателите.
За създаване на ефективна връзка между университетите и работодателите партньорите ще изградят единен кариерен център и система за проследяване на реализацията на завършилите студенти. По проекта ще бъдат организирани кариерни борси и акселератори, както и допълнителни курсове за обучаемите за придобиване на предприемачески умения и социални компетентности, посочи доц. д-р Ваня Димитрова, ръководител на проекта от страна на НВУ и директор на Институт “Научноизследователска и иновационна дейност”.
Към момента партньорските организации са разработили и приели учебни планове по следните магистърски програми: “Изкуствен интелект”; “Геоинформационни технологии при управление на кризи”; “Геоинформационен мениджмънт и приложения”; “Комуникационни технологии в сигурността” и докторска програма “Киберсигурност”, поясни полк. Николай Урумов, зам.-началник по учебната и научната част на НВУ “Васил Левски”. Вече са осъществени 7 краткосрочни специализации на преподаватели от великотърновския Военен университет във Военно-техническата академия в Букурещ и са проведени интензивни обучения по английски език в областта на ИКТ с 4 групи обучаеми.
Срокът за изпълнение на проекта е 30 месеца. Бюджетът е 1 963 234 лв., финансиран по оперативна програма “Наука и образование за интелигентен растеж 2014-2020”. От тези средства 1 215 544 лв. са за НВУ, а 747 690 лв. – за СУ. 85% от сумата, равняваща се на 1 668 748 лв. е финансиране от Европейския съюз, а 15% или 294 485 лв. са национално съфинансиране.
Николай ВЕНКОВ
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново