Нужни са около 800 000 лв. за реставрация на църквата “Св. св. Кирил и Методий”

Публикувано на пн, 15 февр. 2021
832 четения

Готова е проектната документация за реставрация на църквата “Св. св. Кирил и Методий” във Велико Търново. Това съобщи народният представител Станислав Стоянов, който е основен инициатор за започването на възстановителните дейности по храма. Депутатът, който от 10 години е част от църковното настоятелство, поясни, че тази година се навършват 170 години от построяването на храма и 140 година от смъртта на майстор Кольо Фичето, който е архитект и строител на тази църква.
Проектната документация, изготвена от арх. Донка Колева и инж. Евгени Тотев, предвижда възстановяване на двата купола, които са паднали по време на разрушителното земетресение през 1913 година, укрепване на храма, подмяна на дюшeмето, дренаж, за да се избегне наводняване, подмяна на дограмата с дървена.
По предварителни разчети необходимата сума за реставрацията ще е около 700 000 – 800 000 лв. Средствата ще се търсят от Министерството на културата, Община В. Търново и дарители. Предстоят съгласувателни процедури с НИНКН и Великотърновската света митрополия. Срокът за тях е четири месеца.
Стоянов разказа, че изграждането на храма е поставено на 10 март 1860 г.. Любопитно е, че на негово място е имало тракийско светилище, а камъкът върху който са извършвани ритуалите, все още се пази в криптата на църквата.
По-късно там е имало и храм, посветен на св. Атанасий. Затова църквата е носила и това име. “Днешният храм е построен с дарения от преселниците, които живеели в тази махала, която била наричана Кошарската. Това били хора, дошли от планинските градчета. Освен архитект и строител, Кольо Фичето е дарител на двата големи свещника, които се намират пред олтара на светата обител. Иконописците са от Трявна, а резбарите от Калофер. Те са ученици на бащата на Христо Ботев – Ботьо Петков”, разказа Стоянов, който е проучил в детайли историята на църквата, която в миналото се виждала от всички части на града.
Едната от легендите, свързани с храма, гласи, че в неговата килия е роден Петко Рачев Славейков, който е инициатор на първото честване на храмовия празник на 11 май 1869 г.
“Има още една интересна история. В онези години мястото, където днес е Паметникът на обесените, е било на края на града. Там се е намирало бесилото, на което се изпълнявали екзекуциите. По време на Априлското въстание на него са обесени Бачо Киро и неговите четници. Турците не им прибрали телата, а ги оставили там за назидание. Местните хора от Кошарската махала с хитрост ги убедили да ги свалят и опеят в църквата “Св. св. Кирил и Методий”. Уплашили ги, че ако ги оставят навън, може да вампирясат. С траурно шествие телата били пренесени до църквата, след което са погребани малко над нея, където днес има паметен знак”, посочи народният представител.
Той разказа още, че двата купола, които са паднали, символизират братята Кирил и Методий. Църквата е единствената във В. Търново с часовникова кула. Тя има три олтара – на св. св Кирил и Методий, на св. Атанасий и на св. св. Петър Павел.
“Църквата е направена по модела на средновековните храмове от Второто българско царство. Тя е първата, в която майсторът прави колони от 10 метра височина с капители. Нашият проект не променя по никакъв начин характерната планова схема на храма”, поясни арх. Донка Колева.
Весела КЪНЧЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново