На 17 април в Търново започва работа Първото Велико Народно събрание

Публикувано на пт, 17 апр. 2020
414 четения

След приемането на Търновската конституция, на 17 април започва работата на Първото Велико Народно събрание. Заседанията продължават в сградата на стария турски конак в Търново от 17 април до 26 юни 1879 г. Основната цел е избор на български княз. След внимателно прецизиране на кандидатурите, депутатите се спират на младият немски аристократ Александър Батенберг (1857 –1893). Изборът е одобрен от Великите сили и княз Александър I Български полага клетва пред народа и Търновската конституция. По заповед на руският императорски комисар княз Дондуков Корсаков и с изричното разпореждане на министъра на вътрешните дела към Временното руско управление в Княжеството, клетвата на княз Александър I e изпратена до всички губернии, окръзи и градски съвети. По силата на закона всички висши служители от държавното и финансовото управление в страната полагат същата клетва за вярност пред Конституцията и княза.

Какви са клетвените слова на първия български владетел в свободното отечество, изречени пред висшия законодателен орган и поданиците? Информация за това дава писмото, изпратено от свищовския окръжен управител Тодор Джебаров до Градския съвет в Свищов, с дата 13/26 юни 1879 г. С него той уведомява общинския съвет, че „негова светлост българския княз се е заклел да пази конституцията, ще са привикат всичките служащи лица по финансовото и административното управление в наший окръг и ще да са закълнат по образът на долу изложената клетва:

„Кълна се в името на единаго Бога да съблюдавам и вардя Конституцията. И при изпълнението на своята обязаност, да имам предвид, единствено общото благо на народа”.

Тук Тодор Джебаров добавя: „И княза до долното аз проумявам. И по съвестта си, в това да ми помогне Бог амин. Свищ. Ок. Нач. Т. Ив. Джебаровъ”.

Героят в нашия разказ е небезизвестният шуменски депутат Тодор Джебаров, който в Учредителното събрание предлага София за административна столица на България. В периода 1879 – 1880 г., той изпълнява длъжността окръжен началник на град Свищов, който влиза в състава на Русенска губерния.

По ирония на съдбата много скоро младият княз Александър забравя положената клетва и суспендира Търновската конституция.

 

Д-р Светла Атанасова,  завеждащ отдел „История на България ХV – ХІХ век“, Регионален исторически музей-Велико Търново

сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново