Множество вярващи почетоха храмовия празник на Преображенския манастир

Публикувано на чт, 6 авг. 2020
917 четения

Множество миряни се стекоха по традиция на храмовия празник в Преображенския манастир край В. Търново. Младежи от Беляковец, както обичайно и сега, бяха дошли пеш, а други от страната и чужбина изпълниха с колите си пространството пред светата обител.

“В манастира идваме редовно през годината. Винаги си палим свещичка, следим как върви реставрацията в храма. На този празник почти всеки път сме тук. Организираме се с тези, които имат възможност да дойдат и пристигаме пеша от Беляковец”, сподели Кирил Димитров. Освен младежите, от селото беше дошъл и пенсионерът Пеню Хутов, който също всяка година присъства на храмовия празник. “Тук имам обречена свещ. През 2000 г. катастрофирах с един трактор и бях в много лошо състояние. Жена ми почина преди две години и половина, и за нея също паля свещ. А преди три дни ми се роди правнучка, така че сега и за нея отправих молитва да е жива и здрава”, разказа възрастният мъж.

В двора на Преображенския манастир за поредна година беше и Ангел Мъглов. Той посещава обителта още от дете, пристигайки от близкото село Самоводене, където живее. За него идването на това място е за разтоварване и единение не само с красивата природа, но и с църквата.

Преображение е свещен празник. Според народните поверия небето се отваря и всеки трябва да си пожелае нещо, за да се сбъдне. На този ден за първи път се откъсва грозде и след освещаване се раздава на хората за здраве. Много от присъстващите също бяха донесли грозде от собствените си лози. 6 август е единия от празниците, които ни показват Иисус като истински Бог. Той е свързан с преображението Му, когато се показва на учениците Си в божествен образ. В същото време празникът символизира преображението на човека към по-добро и всеки трябва да отбележи този ден с голяма радост, коментираха присъстващите.

По традиция на празника се готви риба, тъй като се пада в Богородичен пост. В Преображенския манастир в приготвянето на курбана участват повече от 10 човека, тъй като ястието е над 200 литра и технически е невъзможно да се направи от по-малко хора. Те правят също красиво украсен и вкусен парастас от жито. Освещава се първото грозде.

Курбанът представлява рибена чорба от шаран, който се подготвя от предния ден. Добавят се много зеленчуци и подправки. Слагат се моркови, пиперки, лук, магданоз, червен пипер, люти чушки. Готви се на открит огън, като от това вкусът става специфичен и неповторим, а неустоимия аромат на рибена чорба неслучайно събра всички котки от манастира.

Тържествена света литургия за празника отслужи игуменът на манастира архимандрит Георги. Храмът приюти всички, пожелали да отправят молитвите си и да запалят свещички за здраве и благоденствие. Повечето хора носеха маски и спазваха наложените противоепидемични мерки. След службата бяха осветени вода, рибен курбан, грозде, жито и питка, които са задължителни за празничната трапеза на Преображение Господне.

6 август е денят, в който денят започва да намалява и студовете приближават. Още два манастира, единият в Свищов, другият в еленското село Марян, празнуват и посрещат миряни на тази дата.

Николай ВЕНКОВ
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

 

 

loading...
Пътни строежи - Велико Търново