Мистериозна смърт на пчели покоси 667 кошера в полскотръмбешкото село Каранци. Морът, който е обект на разследване, започнал в четвъртък и продължил през следващите дни. Загубите за производителите са огромни, а сезонът за тази година безвъзвратно провален. Подозренията на 16-те пострадали са сходни и насочени в една посока. “Вероятно става дума за пръскане на посеви с нерегламентиран препарат за растителна защита, който е натровил пчелите”, оплакват се собствениците на пчелините.
“Сега е сезонът на рапицата, а от нея има в изобилие около кошерите, пчелите събират от там цветен прашец. Предположенията са, че някой от арендаторите е извършил химическа обработка с отровно за пчелите вещество. За подобно нещо обаче не сме уведомени нито ние, нито производителите”, сподели пред “Янтра ДНЕС” кметицата на селото Денка Георгиева.
Повечето от собствениците са все млади хора, чието основно препитание е производството на мед. Средствата, които са вложили, са значителни, но възвръщаемост не се очаква, след като почти всичко е унищожено. Черната статистика бележи почти пълно унищожаване на пчелините, съсипани са 80-90 % от всеки кошер. Щетите възлизат на над 130 хиляди лева.
Свързахме се с един от потърпевшите, който от години активно се занимава с пчеларство. Илия Йорданов притежава 56 от покосените кошери, които в последните две години са били негово основно препитание.
“Вложих средства за закупуване на близо 300 кг храна за пчелите, предстоят активните месеци май и юни, в които цъфти акацията и липата. Очаквах добив на поне 20-25 кг мед, но за този сезон няма да има никакво производство”, разказва шокираният Илия.
На мястото е извършен оглед, взети са проби за химически анализи, очакват се резултати от експертизите, част от които са изпратени в София.
Потърпевшите пчелари са алармирали РИОСВ, Община Полски Тръмбеш, както и разследващите органи, като надеждите са отговорните лица да бъдат установени и да им бъде потърсена наказателна отговорност. Намеренията на собствениците са да заведат иск за претърпените щети.
Оказва се, че случаят в Каранци не е единичен. Сред местните е плъзнала мълва и за други покосени производители на мед в Полскотръмбешко, но засега няма данни за масови щети. Пчелари от Страхилово забелязали, че пчелите им също започнали да измират, като предположенията за покосяването са идентични.
Мария НЕДЕВА, сн. Д. ЙОРДАНОВ
Комисия проверява засегнатите пчелини
Днес специализирана комисия ще проверява засегнатите пчелини в Каранци, за които има жалба и съмнения от собствениците, че пчелите са отровени от пестициди, съобщи по случая Димитър Стоянов, шеф на отдела за растителна защита при дирекцията на БАБХ във Велико Търново. При първоначалния оглед на района са установени следи от пръскачки по земеделските блокове, които се стопанисват от няколко арендатора. При нас не е пристигало писмо за разрешение за пръскане на цъфтяща растителност с надземна техника, каквито са изискванията на Закона за опазване на пчелите. Взети са проби от почвата и от умрелите пчели, които се изпращат за изследване в сертифицираната лаборатория в София.
Павел Павлов, шеф на общинската служба “Земеделие” в Полски Тръмбеш, каза, че около Каранци има съседни землища и други арендатори, които също отглеждат рапица. Според него тепърва ще се изяснява дали е пръскано със забранени пестициди и ако това е така, кой е виновен.
Вася ТЕРЗИЕВА