Миглена Петкова разказа идентичността на балканджиите от Килифаревско в книга

Публикувано на пн, 26 юли 2021
949 четения

На именния си ден зам.-директорът на Регионалния исторически музей във В. Търново – д-р Миглена Петкова, представи новата си книга. Тя е озаглавена “Разказаната” идентичност” и представлява изследване, посветено на селищната памет на балканджиите от Килифаревския район. Написаното в книгата се базира на устни и писмени повествования, събирани по време на теренните проучвания на автора в периода 2010-2020 г. в района на Търновската предбалканска котловина и по-специално поселенията в Балканската (Килифаревската) долина на река Белица. При разработката са използвани научни публикации, архивни документи, регистри, поземлени декларации и краеведски материали.
“На корицата на книгата неслучайно грее един приветлив прозорец, който ни приканва да надникнем в уюта и тайните, които са скрити зад него. Когато се заровим в нейните страници и последваме интелектуалното приключение на д-р Петкова, се убеждаваме, че основното достойнство на книгата, което тя излъчва и с вида си, и със споделените истории и преживявания, е една голяма любов. Любов към родния край, към миналото и отложените в него скърби и радости, любов към хората, които са градили и градят Килифаревския район, станал притегателен фокус на представените проучвания”, каза проф. дфн Албена Георгиева, зам.-директор на Института по етнография и фолклористика към БАН и университетски преподавател.
Изследването на д-р Петкова има много и различни достойнства. То се основава на 10-годишна теренна работа и на изучаването на редица научни публикации и архивни документи. В книгата е изяснена важността на селищните общности за съхраняването на българската идентичност в годините на Османското владичество и са систематизирани историческите сведения за възникването, съществуването и числеността на селищата в Килифаревския район. Внимание е отделено и на местата с религиозната вяра – оброци и църкви. Авторката е проявила специален и оправдан интерес към повествованията за героични или трагични случки, както и за скрити съкровища. Представени са разкази за балканските проходи, най-често доминирани от хайдути балканджии, за предпазването и омилостивяването на различни болести, трагичната участ на моми, предпочели смъртта пред харемите на друговерците, както и за различни предводители на хайдушки чети, които се крият в планината и отмъщават за извършени неправди. В “Разказаната” идентичност” има богат научен апарат, полезен за по-нататъшни проучвания, множество цветни илюстрации, обширна библиография, карти и таблици.
“Тази книга е плод на дългогодишни теренни изследвания в района на Централния Балкан. Основната ми цел беше да проуча традиционните народни светилища, но покрай това разговарях и с много хора. Записвах всичко, което съм чула, и реших да го издам, защото осъзнах, че може би постепенно губим и последните възрастни жители на този район, които са неговата жива памет”, разказа авторката на книгата. Тя сподели какви са били трудностите, които е срещнала при проучванията си, какви любопитни преживявания е имала и с какви интересни хора се е запознала.
В края на представянето, като изненада за всички гости, младо момиче дефилира и демонстрира красотата на автентична носия на повече от 100 години, характерна за това етническо землище и съхранявана в Регионалния исторически музей. То носеше и невестинско забраждане, известно като килифаревски сокай, а в литературата и като “болярската корона в селска хижа”. Той се изработвал от момите собственоръчно и носел силна символика.
На срещата в лапидариума на Археологическия музей присъстваха Георги Гугучков, областен управител на В. Търново, кметове, университетски преподаватели, колеги на авторката от Регионалния исторически музей в старата столица, роднини и приятели.
Д-р Миглена Петкова е родена във В. Търново. Завършва Историческия факултет на ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”, специалност “История и география”. През 2007 г. постъпва на работа в Регионалния исторически музей.Заема последователно длъжностите уредник, главен уредник и зам.-директор. Докторската ѝ дисертация е на тема “Оброчна пластика”. Автор е на една монография и над 45 студии и статии. Участва в изследователски проекти, свързани с развитието на музеологията и културния туризъм. От 2013 г. е член на Съюза на учените в България – клон В. Търново. Научните интереси на д-р Петкова са в сферата на традиционните народни светилища и свързаните с тях обредни практики, колективна памет, локална култура и идентичност.
Николай ВЕНКОВ
сн. авторът

loading...
Пътни строежи - Велико Търново