Мариян Генов: “Човешката съдба ме кара да помогна с каквото мога”

Публикувано на пн, 25 ян. 2021
4483 четения

Бившият капитан на етърци Мариян Генов продължава с благотворителните си жестове. Някогашният любимец на агитката в последните години разпродава екипите си от великотърновския клуб, за да помага на хора в нужда, основно на деца, които водят тежка битка за живота си. В продължение на шест години Генов бе лидер на “Етър 1924”, с които в “Б” група има рекордните 202 мача и 52 попадения. През 2005 г. той стана и първият победител в анкетата на Фенклуб “Етър” за Футболист на сезона.
Преди броени дни Мъри обяви в социалните мрежи търг за екипа си с № 18, носен именно през този сезон. Той подаде ръка на малката Нелис от Велико Търново, която е с невробластом, за да помогне поне малко за имунотерапията, от която се нуждае. Само за три дни се отзоваха куп хора и обявената начална цена от 100 лв. се увеличи трикратно. Получената сума от 300 лв. незабавно бе преведена по сметката на Нелис.
Това далеч не е първият път, в който Мариян Генов помага на нуждаещи се. През март 2019 г. той обяви търг за единия от екипите си, за да помогне на Емил Йорданов от Полски Тръмбеш в лечението му на ласлатерална амиотрофична склероза. Сумата бе преведена, проведе се и кампания в помощ на треньора по тенис на маса, за който много тенис клубове от страната организираха турнири в цяла България.
Още следващия месец Мъри осигури 500 лв. от първия си екип на “Етър” за Никол Владкова, за която също бяха събрани много средства, но за жалост момичето не успя впоследствие да се пребори с тежката болест.
През февруари м.г. футболистът предостави още един екип, този път за 4-годишната Ани, дъщеря на треньора по плуване Панайот Паздерков, която е с детска церебрална парализа. И там добри хора дадоха 200 лв., а феновете на “Етър” се присъединиха и събраха още 1360 лв. за лечение в Китай, като последваха още куп дарения и сумата се увеличи многократно. Сега пък на ред е Нелис Кедова…
“Човешката съдба ме кара да помогна с каквото мога, отговаря Мари Генов на въпроса защо го прави. – Аз винаги съм бил такъв човек – ако мога да помогна, го правя. Някои ме познават само от моите изявления по социалните мрежи и съдят оттам. А тези, които ме познават лично, знаят, че съм добър човек. Първия път за момчето от Полски Тръмбеш ме извикаха на благотворителен турнир, но бях ангажиран и не участвах. Дойде ми идея да обявя търг за фланелката си и я купи вратарят Руси Русев за 450 лв. После за Никол, светла ѝ памет, тогава един човек даде 500 лв. Третият път беше за детенцето на треньора Панайот Паздерков.”
Съдбата на самия Генов във футбола никак не е лека, но той е известен на всички с хъса, който влага, с лидерските си качества. И с още нещо – никак не умее да си мълчи…
Кариерата му в мъжкия футбол започва едва 15-годишен в Поликраище, а от 17-годишен е в мъжкия отбор на “Сиконко” (Климентово) във “В” група. През 1999 г. е привлечен във ФК “Етър”, с който играе последните два сезона за клуба в “Б” група. Следват три сезона във “Видима-Раковски”, преди през януари 2003 г. да стане за дълги години част от “Етър 1924”.
“Започнах в Спортното училище, бяхме в един клас с Томаш. Но ме освободиха, защото “специалистите” казаха, че нямам качества… Петър Хараламбиев направи отбор в Поликраище и отидох там, след младшата възраст директно ме взеха при мъжете. Бях още на 15 години. Оттам преминах в “Сиконко”, после в “Етър” и “Видима”, разказва Генов. В Севлиево обаче има проблеми с тогавашния треньор и решава да спре с футбола и да стане съдия. Три месеца е рефер, докато Илиян Киряков не го кани в новия “Етър 1924”. Валентин Игнатов го прави капитан на тима и той носи лентата пет години и половина. “Накрая ми взеха лентата с мотива, че не съм влизал в единоборства… Казах им: дайте ми една ситуация, в която съм го направил. Само Радослав Владев даваше парите, беше много точен и една стотинка не ни дължеше. Аз такъв точен собственик не съм срещал. А когато се отвори шанс за елита, дойде злополучният бараж в Сливен, който загубихме. Но после се появиха турските собственици и ме освободиха”, разказва Мариян Генов.
Любопитното е, че в края на кариерата си играе в “Две могили”, с които стига до финал за Купата на АФЛ срещу “Витоша” (Бистрица) на Националния стадион “В. Левски”. Вкарва гол на “тигрите”, за които играе и Бойко Борисов, но губят с 2:1…
Генов има близо 300 мача във втория ешалон, но така и не заиграва в “А” група. “Не съжалявам. Така е трябвало да стане, няма полза от съжаляване. Имах куп варианти през годините – с “Видима-Раковски”, с “Етър 1924”, с “Вихрен”, със “Сливен”, казва халфът. Съдбата отне много рано двама от най-близките му приятели – Димитър Кушев и Ивайло Димитров – Руския, с който играят заедно още от юноши. Кушев загина при нелепа катастрофа, а Руския си отиде от този свят, след като първо получи тежка контузия, а после се разболя от цироза след прекаран хепатит. “С него бяхме от девети клас заедно, където играех аз, там и той. Страхотно момче беше, но Съдбата беше много жестока към него”, признава Мъри.
От дълги години Генов играе в “Ресен-2012”, а вече е и треньор, но не гони професионална треньорска кариера. “Виждам какво става в клубовете, а аз не бих могъл да работя в такава обстановка. Като гледам какво става в българския футбол – по-добре настрани. Винаги имам такава възможност, има хора, готови да ми подадат ръка. Ако има подобрение, бих се ангажирал на драго сърце. Убеден съм, че един треньор трябва да бъде независим и не може разни хора, дето дават парите, да му диктуват. Те си разбират от бизнеса, щом са направили пари, но не разбират от футбол. Освен пълен картбланш и доверие, на треньора трябва да се дава необходимото време за работа”, казва Генов и сочи за пример Бруно Акрапович и Илиан Илиев, като ги определя за най-добрите напоследък треньори в България.
А на въпроса кои са най-силните му качества отговаря кратко: “Лидерството. И никога не съм си мълчал.” Факт е – езикът му си го бива, но е човек с добро сърце. Жестовете, които прави към нуждаещите се деца, го показват най-добре…
Страницата подготви
Анатоли ПЕТРОВ
сн. личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново