Лекари, отдадени на професията си, превръщат белодробната болница във Велико Търново във водеща в страната

Публикувано на чт, 21 сеп. 2017
6778 четения

Лекари, отдадени на професията и обичащи работата си, превръщат белодробната болница “Д-р Трейман” във Велико Търново във водеща в страната. Преди 4-5 г. бившият тубдиспансер изпадна в голяма задлъжнялост от 1,7 млн. лв. и имаше опасност 70-годишното лечебно заведение, оцеляло при всякакви превратности и политики, да бъде закрито. Но този критичен период вече е само спомен. Сега болницата стъпва на крака финансово, има много пациенти, дори се налага някои от тях да бъдат връщани, защото за момента няма места.
Първият ремонт на една от стаите вече е факт, обзаведохме я като vip помещение и сме горди, че всичко това направихме със собствени средства. Имаме и втора ремонтирана стая, продължаваме с останалите. С тези думи ни посреща новата управителка д-р Стела Денчева, която след спечелен конкурс от тази година пое управлението на лечебното заведение. Разглеждаме двете обновени стаи, където има всичко необходимо за един болен, дори е осигурено легло и за придружител. Болницата търси спонсори, тъй като има нужда от ново оборудване на стаите. За целта се водят разговори с Холандия, където обновяват болниците си, но са необходими 6000 лв. за транспорта на дарението.
Заради задължения от 680 000 лв. към Общината болницата беше принудена да се освободи от сградата си на ул. “Христо Караминков”, която вече е общинска. Така лечебното заведение изчисти кредитното си досие, за да може да изтегли кредит от 350 000 лв., част от които ще отидат за разплащане на стари задължения към доставчици. Гаранция за заема ще бъдат приходите на стационара, който се намира на хълма Света гора. Ако бъде изтеглен този кредит, част от парите се предвиждат за инвестиции и те ще съживят болницата.
Сделката с Общината за сградата на ул. “Хр. Караминков” е приключила през юли и управителката отчита, че от тогава финансовото състояние на болницата се е променило значително в положителна посока.
Тръгнахме да теглим кредит, тъй като още на втория ми работен ден в началото на годината лекарствена фирма ни заплаши с блокиране на сметките и запор на имуществото, понеже болницата дължи 130 000 лв. Но лечебното заведение почти е изплатило тези задължения със собствени средства. От старите наследени дългове са останали едва 300 000 лв. Въпреки това заплатите към персонала от януари тази година се изплащат редовно. Вече сме увеличили сериозно дейността си, като само за първото тримесечие на 2017 г. медицинските услуги са нараснали с 20 %, отчита д-р Денчева. Тя допълва, че огромна работа по намаляване на старите задължения на “Д-р Трейман” е свършило и предишното ръководство на болницата с управител д-р Мария Рачева, която е и шеф на Комплексния онкологичен център в града.
Независимо че в България в здравеопазването непрекъснато се говори за липса на средства, а също и за недостатъчно качество, аз се опитвам да направя нещо по-различно в белодробната болница, казва д-р Денчева. Тя признава, че наистина средствата не стигат и скромното финансиране е унаследено отпреди, но въпреки това лекарите и останалият персонал се опитват да дават качество. Още сме далече от нивото, което съм си поставила за цел, но вървим упорито напред, категорична е управителката. Първият успех е редовното получаване на заплатите, а също и обновяването на персонала. Освен това коренно се промени отношението на медицинския екип към болните. Сега екипът ни е страхотен, тук работят и най-добрите и с дългогодишна практика пулмолози в областта, казва д-р Денчева.
От стария екип са останали само две сестри, другите са нови. Общо 13 медицински сестри се грижат за болните с белодробни заболявания и туберкулоза в СБАЛПФЗ “Д-р Трейман”. Работят и 10 лекари.
Управителката, която вече има 20-годишен стаж, коментира още, че болниците в България са притиснати с лимити от страна на здравната каса, която заплаща дейността по клинични пътеки, цените на които не са променяни от дълги години. По този начин не може да развиваме дейности, финансовият ресурс на болницата е малък, а трябва да се осигурят добри заплати на персонала, за да го запазим. Но благодарение на увеличената дейност на белодробната болница, а също и на здравната каса, която проявява разбиране, можем да си позволим да плащаме едни от най-високите медицински заплати в областта, информира д-р Денчева. Средната работна заплата в болницата е почти 800 лв., а на шефовете на отделения не пада под 1000 лв. Амбицията на управителката е да се намерят средства по европейски програми за цялостно саниране на сградата и в незавършения корпус на болницата да се открие отделение по детска пулмология. Тази иновативна идея е обзела цялата болница и ако това се случи, това отделение ще бъде първото в страната от подобен род лечебни заведения.
От началото на годината белодробната болница е провела две Седмици на отворените врати, в края на септември предстои и трета. Тогава лекарите приемат пациенти за безплатни прегледи и изследвания.
Началникът на административно-стопанския отдел инж. Юлия Владкова уточнява, че през пролетта Седмицата на отворените врати се е превърнала в десетдневка. Общо през двете кампании са прегледани 710 души. Открити са 9 души с туберкулоза и още 12 с латентната ѝ форма, при която се провежда химиопрофилактика. Тази година са проведени образователни лекции за туберкулозата с персонала в училищата, към които е имало голям интерес.
Управителката на СБАЛПФЗ “Д-р Трейман” е завършила медицина в Плевен и е работила в университетската болница на града. Говори три езика – английски, немски и руски, има и три специалности по вътрешни болести, пневмофтизиатрия и обществено здраве и здравен мениджмънт. В момента е докторант във Факултета “Обществено здраве” при Медицинския университет в Плевен. Казва, че в кабинета си лекува пациенти от почти цялата английска общност в района, защото говорят на английски език и им обяснява подробно за лечението. Въпреки тази висока квалификация, която би ѝ донесла 10 пъти по-висока заплата при работа в чужбина, д-р Денчева е избрала да работи във В. Търново. Приела е предизвикателството като кауза с екипа си да възродят старата слава на бившия тубдиспансер, защото Търновград го заслужава.
Лечебното заведение е разкрито през 1946 г. като околийски противотуберкулозен диспансер без легла, с един лекар, една медицинска сестра и един медицински фелдшер. Стационарноболните са се лекували в гръдното отделение на околийската болница във В. Търново. По-късно е разкрито противотуберкулозно отделение с 40 легла в местността Света гора, а амбулаторните диспансерни кабинети са се намирали в сградата на ул. “Хр. Караминков” 19.
През 1971 г. се разкриват пулмонологично и силикозно отделение, като базата се разширява, а от 2000 г. болницата е преобразувана в Областен диспансер за пневмофтизиатрични заболявания със стационар “Д-р Трейман” ЕООД. Едноличен собственик на капитала на дружеството е Община В. Търново. През 2010 г. лечебното заведение отново е преименувано на СБАЛПФЗ “Д-р Трейман” ЕООД.
Каквито и трансформации да е претърпяла досега болницата, тя си остава най-богатото лечебно заведение в страната със завещани и придобити 13 ценни имота. Три от тях са в София – апартамент и две адвокатски кантори в центъра на столицата. Те са завещани от семейството на д-р Витанов. Той изгубва двете си дъщери след заболяване от туберкулоза и това подтиква Витанови да завещаят цялото си имущество в столицата и много пари на търновския тубдиспансер.
Навремето белогвардейският генерал д-р Фьодор Трейман, който се установява във Велико Търново през 1921 г. след разгрома на Бялата армия в Русия, построил диспансера на хълма Света гора през 1937 г., дарява сградата, където и досега се намира белодробната болница, която носи неговото име. Лечебното заведение притежава още апартамент във Велико Търново, гараж, почивна база в Шкорпиловци и др.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново