Лаборанти, съдебни администратори и спедитори искат да обучават училищата

Публикувано на чт, 17 ян. 2019
619 четения

Лаборанти, съдебни администратори, спедитори, козметици, ръководители на жп движение искат да обучават училищата в област Велико Търново. Общо 17 нови специалности са заявили за следващата учебна година гимназиите. Четири от професиите са за дуално обучение, което ще се осъществява в сътрудничество с бизнеса, съобщи началникът на Регионалното управление на образованието инж. Розалия Личева.
Заявки в РУО са постъпили от общо 14 училища, като пет от тях са във Велико Търново. Две нови специалности е заявил екипът на ПГ по електроника “А. С. Попов”. В един клас ще бъдат събрани ученици, които ще учат “Спедиция, транспортна и складова техника” и “Промишлена естетика и дизайн”. Специалността “Съдебна администрация” е новото предложение на Старопрестолната гимназия по икономика. “Тази професия получи подкрепата на всички съдилища в града – Административен, Апелативен, Окръжен и Районен съд, откъдето заявиха нуждата от служители, които да извършват секретарски и административни офис дейности”, обясни началникът на РУО.
На професията “Лаборант”, която ще получат учениците, завършващи специалността “Технологичен и микробиологичен контрол в хранително-вкусовите производства”, залага Хуманитарна гимназия “Св. св. Кирил и Методий”. Предвидените места са за половин клас – 13. С новата специалност училището се надява да привлече интереса на младите хора от цялата област. От Професионалната гимназия по моден дизайн пък са заявили половин паралелка “Организация и технология на козметичните услуги”.
СУ “Вела Благоева” единствено в областта започва да работи по профил “Обществени науки”. Няма друго професионално или профилирано училище в региона, което да обучава ученици в областта на обществените науки, коментира Розалия Личева.
Две са училищата в Г. Оряховица, заявили нови специалности. ПГ по хранителни технологии “Проф. д-р Асен Златаров” ще се опита да защити паралелка по полиграфия, която ще бъде в дуална форма на обучение и е подкрепена от “Захарни заводи”. Другата специалност там е “Трайни насаждения”. ПГ по жп транспорт “Н. Вапцаров”, с подкрепата на БДЖ, има амбицията да започне обучение в специалността “Ръководител движение”.
“Металообработващи машини” е специалността, заявена от ПГ “Никола Златарски” в Златарица. ПГАТ “Цанко Церковски” в Павликени иска да направи дуално обучение по специалността “Производство и преработка на мляко и млечни продукти”. Дуално ще бъде обучението и в ПГ “Д.Хадживасилев” в Свищов, ако екипът получи правото да събере ученици за професията “Спедитор-логистик”. Гимназията има готовност да разкрие още една нова специалност – дуално обучение в специалността “Системно програмиране”. СУ “Ангел Каралийчев” в Стражица иска да направи клас по специалността “Производство на кулинарни изделия и напитки”, а СУ “Св. Климент Охридски” в с. Камен е подало заявка за “Механизация на селското стопанство”.
Обединеното училище “Отец Паисий” в еленското с. Майско е пуснало заявка за специалността “Работник в производство на кулинарни изделия в заведения за хранене и развлечения”. Другото обединено училище в областта – “П. Р. Славейков” в Джулюница, предлага специалността “Деловодство и архив”.
“Предстои да извършим проучвания и наблюдения до колко училищата са готови да изпълнят заявките си, имат ли учители, материална база и най-вече дали общините и областта има нужда от подобни кадри. За първи път т.г. има разписани нови правила за държавния план-прием и по неговото съгласуване и утвърждаване работят няколко институции – просветното министерство, РУО, общините, на чиито територии се намират училищата, областна администрация, директорите на гимназиите, Агенцията по заетостта и работодатели. Ние изпълняваме ангажимента да бъдем координатори и да съберем на едно място цялата информация, след което да свържем училищата с работодателите”, обясни г-жа Личева.
1757 седмокласници завършват училищата в областта тази учебна година. Децата са с 32 по-малко от предходната година. Въпреки че скокът надолу не е драстичен, учениците не достигат и заради високата миграция, и заради това, че някои напускат училище след 7 клас и повече не желаят да се върнат. През 2018 г. около 100 ученици в тази възраст е трябвало да бъдат издирвани по механизма за връщане в училище.
Златина ДИМИТРОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново