Коледните пости започват точно 40 дена преди Коледа, на 15 ноември. Времето през Коледните пости се нарича Малка четиридесетница, а Голямата четиридесетница са съответно Великденските пости.
През тези дни преди Коледа има ограничения от някои видове храни, но в определени дни от постите е разрешено да се хапва риба и да се пие вино.
Преди да започнете да постите, трябва да сте сигурни защо го правите – постът не е само спиране на храна или ограничаване от месо. Коледните пости символизират нещо много по-различно – основно става дума за смирение.
Малко хора постят заради такива причини – за повечето това е начин да дадеш възможност на организма да се пречисти от натрупаните токсини, да се разтовари.
Истината е, че през времето на постене можете да си приготвяте най-различни вкусни неща, които да не включват забранените от християнската религия продукти.
Това, което не трябва да се яде по време на пости, са месо и животински продукти. Малко по-сложно е заради периода, по който се правят – на пазара няма много голямо разнообразие на плодове и зеленчуци, но винаги може да се намери някаква алтернатива.
Хапвайте повече ядки, които ще ви набавят доста от веществата, които иначе поемате с животинската храна. Препоръчват се храни като боб, булгур, ориз, киноа, гъби, различни видове кълнове, броколи и др.
Много вкусни и засищащи са сушените плодове, които особено по това време на годината са залели пазара. От свежите плодове наблягайте на онези, които имат повече витамини като киви, грейпфрут, портокали и лимони.
Позволено е да похапнете риба на Никулден и да пиете вино.
Салата с моркови, червено цвекло
и целина
Съставки: моркови – 3 броя; целина – 1/4 глава; червено цвекло – 1/2 глава; зехтин – 2 супени лъжици; слънчогледови семки – 2 супени лъжици; орехи – 2 супени лъжици; лимонов сок – 2 супени лъжици;
Начин на приготвяне:
Зеленчуците се измиват добре и се обелват. Настъргват се на едро ренде. Разбъркват се и върху тях се изсипва лимоновият сок. Преди сервиране салатата се подправя със зехтин и сол.
Праз с ориз
на фурна
Съставки: праз – 2 броя; ориз – 1 чаена чаша; домати – 1 брой; маслини – 10 броя
Начин на приготвяне:
Почистеният праз се нарязва на тънки колелца, след което се задушава в сгорещеното олио, докато омекне. След това се прибавя измитият ориз, като бъркате непрекъснато в продължение на още 5 минути. Сваляте праза с ориза от котлона и добавяте нарязания на дребно домат/доматеното пюре и нарязаните на дребно маслини, посолявате на вкус (около 1 чаена лъжица сол е достатъчна) и разбърквате.
Изсипвате сместа в тавичка, добавяте три чаени чаши вода и печете в предварително загрята на 180 градуса фурна. Празът с ориз е готов, когато оризът е набъбнал и е поел водата. Най-добре е обаче да пробвате едно зрънце от ориза и да проверите как стоят нещата, дали се е сварил. Ако не е омекнал достатъчно, добавете още – чаена чаша вода.
Щрудел
(баница с ябълки)
Съставки: точени кори – 400 грама; ябълки – 1 кг; стафиди – 3 супени лъжици; захар – 1 чаена чаша; канела – 1 чаена лъжица; орехи – 1/2 чаена чаша; ванилия – 2 броя; олио – 50 милилитра; краве масло – 30 грама
Начин на приготвяне:
Ябълките се обелват и настъргват на дребно ренде. В подходящ съд към тях се прибавят захарта, канелата, орехите, стафидите и ванилията. Всички съставки се разбъркват добре. Тавата, в която щруделът ще се пече, се намазва с масло. Взема се една кора, намазва се леко с олио, върху нея се поставя втора. Поръсва се с част от сместа с ябълките и се завива на руло, което поставяте в тавата. Процедурата се повтаря, докато съставките свършат. Останалото масло се поръсва върху готовите рулца.
Баницата се наразва с остър нож, преди да бъде поставена във фурната. Пече се в предварително загрята на 160 градуса фурна около 40-50 минути. Ако фурната е силна, плънката няма да се изпече и ще остане клисава. Когато порозовее, щруделът е готов. Преди сервиране се поръсва с пудра захар. При поднасяне може да прибавите към щрудела и замразени или сурови плодове като малини, боровинки или къпини.