Княз Фердинанд отново ще стъпи на гара Трапезица във В. Търново, за да бъде провъзгласен за цар и да прочете Манифеста за обявяване Независимостта на България. Това ще стане възможно благодарение на възстановката на актьорите от МДТ “Константин Кисимов” и клона на Национално дружество “Традиция” в старата столица, която е част от тазгодишните Европейските дни на културното наследство.
Пресъздаването на историческите събития, което ще започне в 9,15 ч. на гара Трапезица, е по сценарий на актьора от Великотърновския театър Иван Митев, който ще влезе в образа на министър-председателя Александър Малинов. В ролята на Фердинанд ще се превъплъти Милен Иванов, Детелин Кандев ще е Христо Славейков, председател на Народното събрание, Виктор Терзийски ще изиграе Стефан Чапрашиков – секретаря на Фердинанд, Кирил Милушев ще е Морис Палеолог – посланик на Франция, Иван Евстатиев ще представи кмета на града, в началник на гарата ще се преобрази Стефан Методиев, писар ще е Георги Тодоров, а водещ – Антони Цонев, разказа Митев.
“Царският влак, в който ще пътуваме, ще пристигне в Търново от Г. Оряховица, където обществеността ще ни посрещне с почести. Ще прочетем Манифеста за Независимост, след което ще продължим пътуването си. Всъщност през 1908 г. делегацията идва от Русе, където Фердинанд пристига с яхтата си, а по пътя Малинов го уговаря категорично, че задължително трябва да прочете прокламацията, написана на ръка в самия влак. Реално князът е обявен за цар в София, но ние ще го направим за публиката в Търново с два кратки монолога на Малинов и Славейков. Ще прочетем и поздравителни телеграми, изпратени от коронованите глави на Европа”, посочи Митев. В ретро влака с парен локомотив, в който ще пътува делегацията, са включени вагони от серията “Корона Експрес” – личния вагон-салон на цар Борис III, на царица Йоана и първокласен вагон-салон.
Събитието по случай 115- годишнината от обявяването на Независимостта на България е с вход свободен за всички граждани и гости на В. Търново. То се организира от Община Велико Търново, Регионалния исторически музей и “БДЖ – Пътнически превози” ЕООД.
Николай ВЕНКОВ