Книга разказва за съкровищата, открити в храма “Св. Равноапостоли Петър и Павел”

Публикувано на чт, 16 мар. 2023
335 четения

Новоизлязлата книга за съкровищата, открити при разкопките на църквата “Св. Равноапостоли Петър и Павел”, представиха нейните автори проф. Николай Овчаров и проф. Хитко Вачев. Изданието носи заглавието “Средновековният манастир “Св. Равноапостоли Петър и Павел” във Велико Търново и неговите съкровища”. То излезе с финансовото съдействие на “Бритос” ООД.
Храмът е най-запазената постройка от периода на Второто българско царство в неговата столица Търновград. Построен е през 20-30-те години на XIII век от съпругата на цар Иван Асен II – царица Анна-Мария.
Църквата отдавна буди интереса на изследователите. “Кулминацията в проучванията бяха археологическите разкопки през 2008-2012 г. Те бяха финансирани от Община В. Търново благодарение на съдействието на тогавашния кмет д-р Румен Рашев. В рамките на пет сезона бяха разкрити оцелелите останки от развиващия се наоколо манастир и втора църква към него, наречена “Св. Иван Рилски”. Там за известно време са пазени мощите на най-почитания български светец Иван Рилски”, заяви проф. Николай Овчаров.
На практика книгата бе писана още на терен, сподели другият ѝ автор проф. Хитко Вачев. “Археологията не е самостоятелна наука, всеки артефакт трябва да бъде поставен в исторически контекст, за да даде своите отговори”, коментира проф. Вачев. Той посочи, че манастирът става своеобразна резиденция на Патриарх Евтимий и в началото на XV век се превръща в сакрален партенон. Патриарх Евтимий събира всички свети мощи, които могат да бъдат опазени. Напълно възможно е в църквата да е погребан и вселенският патриарх Йеремия Първи.
Още в началото на XIII век обаче това е своеобразен музей на античното изкуство и показва, че царете са търсели приемственост, добави проф. Овчаров.
Значително място в книгата е отделено на самия храм “Св. Равноапостоли Петър и Павел”, който и днес буди възхищение със стегнатите си пропорции и прекрасни стенописи. Те са изпълнени на три етапа – при построяването на храма, около средата на XV в. и в края на XVI век. В тях са открити стотици прекрасни бижута от злато и сребро, които са показани в книгата.
Луксозното издание бе представено от проф. Пламен Павлов, който коментира значението на изследването за историческата наука. “Книгата се спира на неща, които уж са познати, а дава нови виждания, които са много добре защитени. Първата глава е за историята на проучванията, а втората – за историческите и археологически изследвания на манастира – архитектура, стенописна украса, некропол. Впечатляваща е монументалната каменна декорация на църквите “Св. Равноапостоли Петър и Павел” и “Св. Иван Рилски”. Освен образцова публикация, тя е четивна книга с хармония между авторите, двамата имат леко перо”, коментира проф. Пламен Павлов.
Двамата автори споделиха, че при реставрацията е пропуснато нещо – надгробната плоча, която сега се намира в двора, трябва да бъде върната в самия храм. Зам.-кметът на старата столица Нейко Генчев, който увери, че Община Велико Търново ще съдейства за всички бъдещи намерения. Авторите специално благодариха на “Бритос” ООД, спонсорирал излизането на книгата. Оперативният директор на пивоварната Антон Ненов обяви, че първите екземпляри от изданието са дарени на Великотърновския университет и РНБ “П. Славейков”, а такива ще бъдат подарени и на някои училища във В. Търново.
Анатоли ПЕТРОВ
сн. авторът

loading...
Пътни строежи - Велико Търново