Като национален празник отпразнуваха Ивановден в Регионалната библиотека

Публикувано на вт, 7 ян. 2020
701 четения

За великотърновската библиотека “П. Р. Славейков” Ивановден си е национален празник, категорични са многото именици, които работят в нея. Имат си Иван, Вани, Калояновци. Празникът си те ознаменуваха с пищна трапеза и водосвет, отслужен от отец Асен.

По традиция тържеството организира зам.- директорът на библиотеката Иван Александров. На почерпката той беше поканил и работещите в Държавния архив и Регионалния исторически музей, чийто шефове Ивелина Стефанова и Иван Църов, също празнуват на 7 януари. Специално внимание получи и рожденичка от библиотеката, чиито баща и син също са именици.

“Този ден си е един своеобразен национален празник и като такъв трябва да се отбележи по съответния протокол – с червено вино, тежки мезета и хубава компания. Пожелаваме си той да даде старт на една успешна година. Отсега мислим и за 2021 г., когато Регионалният исторически музей ще отбележи своя 150-годишен юбилей”, каза именикът д-р Иван Църов, директор на РИМ – В. Търново.

По повод празника, във фоайето на библиотеката беше подредена изложба, представяща колекция сувенирни лъжички от цял свят. Тя е собственост на телевизионера Мирослав Дечев и е събирана в продължение на близо 8 години. Каквото и да правим, накрая винаги се хващаме за лъжицата, така че моментът за тази изложба все е подходящ, пошегува се зам.- директорът на библиотеката Иван Александров . В деня на откриване на експозицията, колекцията бе обогатена с още две лъжички, едната от които бе подарена на Дечев от любезните домакини.

Пред присъстващите на тържеството бе представена и книгата на великотърновския арх. Димитър Върбанов “Партитура на света”, която е без аналог. Тя е писана в продължение на 10 години и обхваща световната история в периода от големия взрив до началото на 20 век. Два екземпляра от нея бяха дарени на библиотеката от неговия внук Димитър Върбанов, познат от телевизионния екран. Той информира, че няколко броя от нея ще бъдат предоставени и на Община В. Търново, където неговият дядо е бил главен архитект, Регионалният исторически музей, както и в читалищата “Надежда” и “Искра” в старата столица.

Свои икони показа и видеооператорът и самоук художник от старата столица Александър Филипов. Те са изработени по специална технология платно върху дъска. Авторът получи покана от директорът на библиотеката доц. Калина Иванова и за по-голяма изложба през  годината.

Николай ВЕНКОВ

сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново