Инж. Николай Николов: Горски съставят всеки ден средно по два акта за нарушения в горите

Публикувано на ср, 18 окт. 2017
523 четения

Горски служители засичат всеки ден средно по две нарушения в горите, като за деветмесечието на годината са съставени 546 акта, сочи справка на Регионалната дирекция по горите във Велико Търново. Издадени са 277 наказателни постановления, а 164 преписки са изпратени в прокуратурата за образуване на досъдебни производства. 63 от актовете са в процедура, а 101 са върнати за образуване на административно-наказателни производства. Общият размер на глобите е за 21 000 лв., а на имуществените санкции – 2300 лв. Конфискувани са вещи за 1270 лв.

Кражба на дървесина

Шефът на РДГ инж. Николай Николов разказа за два фрапантни случая на нарушения на територията на дирекцията, която отговаря за Великотърновска и Габровска област. В началото на септември в горите на севлиевското село Ловнидол са засечени два зила с по 8 кубика контрабандна дървесина. Сечта е извършена в частна гора без позволително, дърветата не са били маркирани, липсвали са също превозни билети. На превозвачите са съставени 4 акта за нарушения.
В края на септември е разкрита една от най-големите кражби на дървесина за тази година. В габровското село Гъбене са заварени 4 бракониери да секат дървесина в две частни гори. Изсечени са 154 дъвета или близо 100 кубика дървесина. Бракониерите са задържани за 24 часа, като са отнети и двата триона, с които са извършени нарушенията. Случаят е даден на прокуратурата.
В същото време за деветте месеца на годината сме задържали и конфискували 331 кубика пространствена дървесина, 4,5 кубика строителна дървесина и 23 МПС, 8 моторни триона, 5 конски каруци и 6 брадви. Вещите на нарушенията се продават на търг.
Инж. Николов посочи още, че традиционно с настъпване на есенно-зимния сезон кражбите на дървесина зачестяват. Само за септември са констатирани 60 нарушения, свързани предимно със сеч на дърва за огрев. Полски Тръмбеш и Павликени си остават рискови общини, тъй като там има най-много ромско население. В зависимост от нарушенията, глобите са от 50 до 5000 лв.

Пожари

Шефът на РДГ коментира и пожарите, които са станали тази година на територията на дирекцията. Според него те са били десетина и не са засегнали големи горски масиви. По справка на Северноцентралното горско предприятие в Габрово, което стопанисва държавните гори на пет области, включително и на Великотърновска, при пожари най-много са засегнати територии на ДГС “Болярка”. Четири пожара са засегнали 733 дка. Пламъци са обхванали и 20 дка в ДГС – Елена. 5 дка гори са потърпевши и на територията на ДГС – Горна Оряховица. Но тези запалвания са били низови, без да има материални щети. Не е имало пожари през годината в стопанствата на Свищов, Буйновци, Плачковци и Севлиево. Във всички горскостопански участъци обаче има противопожарни депа, които са оборудвани със запаси от вода, моторни помпи, кофи, лопати, брадви, кирки, тупалки, фенери, радиостанции и др. В стопанствата на Велико Търново и Горна Оряховица има и два специализирани високопроходими автомобила за патрулиране и първоначална атака на горските пожари. При необходимост те се предислоцират за участие в гасене на възникнал пожар. На помощ пристигат и превозните средства с висока проходимост, използвани за изпълнение на горскостопанските задачи.

Нападения на корояд

Сериозният проблем обаче си остава нападението на корояда, който унищожава предимно борови гори. Затова за засегнатите площи от 1250 ха са предвидени санитарни сечи. Проблемът е голям не само за България, но и за целия Балкански полуостров. Според инж. Николов, на този етап не може да се води химическа борба, тъй като такива препарати са забранени за употреба. Що се отнася до биологичната борба с корояда, то такава все още няма.
Шефът на РДГ отчете още, че за тази година са засечени три набези на мечки. И трите нападения са на Габровска територия, като при две от тях са пострадали пчелини. При третия случай кафявата мечка е нахлула в частен двор, преследвайки кошута, и е удушила животното. След като собствениците на имота се развикали, мечката избягала. При такива случаи сигнали могат да се подават както в РДГ, така и в РИОСВ, Велико Търново. Ако има регистрирани някакви повреди или наранени и убити животни, комисия съставя протокол и той се изпраща в МОСВ. Там се взема решение дали собствениците на имота да бъдат обезщетени. Но има специална процедура, която трябва да се спазва.
През последните години броят на мечките във Великотърновско и Габровско се е увеличил. Тези животни са забелязани и в районите на Елена и Буйновци, но те са защитен вид и не са обект на лов. Данните от пролетната таксация на тази година сочат, че на територията на двете области са таксирани 156 мечки. За последните 5 години броят на тези животни се е увеличил с 43.
Броят на дивите котки също нараства, а и те не са обект на лов. Инж. Николов обаче отбеляза, че при всички видове дивеч се наблюдава увеличение на популацията, като основната причина за това е правилното стопанисване на дивите животни. Тук заслуга имат и ловците, които подхранват дивеча, особено през зимните месеци. При пернатия дивеч има разселване на птици – яребици, фазани и др. Извършва се основно от ловно-рибарските дружества.Това също увеличава популацията.
По линия на ловния туризъм за тази година са отстреляни 15 елена, предимно от чужденци, а ловът е бил в ДЛС “Росица”. В ловните стопанства авджиите са ловували също за сръндаци и трофейни глигани.
За деветмесечието са проверени близо 600 ловци и риболовци, сочи справката на РДГ. Открити са рибари без билети, а също и ловци на излет в забранено за лов време. Съставени са общо 8 акта за нарушения по лова и риболова.
При откриване на груповия лов за диви прасета на 1 октомври също са направени проверки, но нарушения не са констатирани.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново