Иконограф дари икона на възрожденски манастир

Публикувано на чт, 23 Дек. 2021
913 четения

Иконографът Пенка Камбурова от В. Търново дари икона на възрожденския манастир “Св. Архангел Михаил”, намиращ се близо до годечкото село Шума. С тази инициатива тя поставя началото на проекта си за възраждане на забравените български храмове. Идеята ѝ е годишно да прави по две дарения на църкви и манастири, като по този начин привлича вниманието към онези свети места, пазещи дълбоката вяра и надежда на хората.
Шумският манастир е основан през 11 век. В миналото е бил разрушен, а дейността му е възстановена през 19 век. През 1978 г. светата обител е обявена за паметник на културата с местно значение. За него Пенка Камбурова научава случайно от телевизионното предаване “Фермата”, чийто последен сезон се развиваше в манастира. “Попаднах случайно на епизод от предаването и чух за тяхната инициатива за възраждане на храма, която се припокрива с моята лична кауза. Така взех решението да даря икона именно там”, разказва Пенка Камбурова. Търсейки повече информация за манастира, тя разбира, че той носи името на св. Архангел Михаил, като в същото време вече работела над лика на светеца. Вярва, че желанието ѝ да го изобрази не е случайно, защото работата над иконата вървяла с лекота и прекарвала над нея часове наред, без да усеща умора. По думите ѝ това е иконата, която е създала най-бързо в дългогодишната си практика.
“Докато я рисувах, два или три пъти сънувах Богородица, която ми каза, че знае какво рисувам и след като приключа иконата трябва да излезе от вкъщи. Каза ми, че тя ще носи много радост на чуждите сълзи”, споделя иконографът. Признава, че когато се разделяла с иконата, почувствала, че сякаш се прощава с частица от себе си, но го направила с вярата, че едно забравено място ще бъде огряно от лика на своя закрилник.
В работата си Пенка Камбурова се придържа към технологията на старите майстори и спазва канона на Българската православна църква. С годините иконописта стана част от живота ѝ, а с натрупания опит, разбира, че иконата е благословия, посредник между човек и Бог. Осъзнава, че иска да даде личен пример и да се посвети на каузата за възраждане на забравените български храмове. Идеята за това се ражда още през 2019 г., но заради пандемията не успява да дари първите две икони. Едната е на св. Георги Победоносец, наречена на църквата в село Исперихово, община Брацигово. Храмът носи името на светеца, а Пенка Камбурова се надява да успее да я дари лично до началото на лятото. Другата икона, която иска да дари, е на св. Мина и е предназначена за храма в село Балабанско. Щастлива е, че с дарението на Шумския манастир реално е успяла да стартира своята инициатива. Бъдещите ѝ проекти са свързани с църквата в павликенското село Дъскот, която наскоро посетила. За нея планира да направи т. нар. дейсис (моление) за иконостаса. В центъра на творбата се изобразява Исус Христос, от двете му страни са молещите се Богородица и Йоан Кръстител – двамата светци, които според разбиранията на християнството стоят най-близо до Бога и измолват неговото снизхождение за човеците.
Според Пенка Камбурова въпреки трудностите и промените, пред които сме изправени по време на пандемията, човек винаги трябва да гледа напред и да следва мечтите си така, както тя следва своята лична кауза в подкрепа на българските храмове. Надява се да намери и съмишленици, които да я подкрепят в благородното начинание, в което освен лично време влага средства и най-вече любов и отдаденост.
Весела БАЙЧЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново