Хиляди вярващи се стекоха в Арбанаси за Голяма Богородица

Публикувано на чт, 15 авг. 2019
2455 четения

Хиляди миряни от страната и чужбина се стекоха в арбанашкия манастир “Свето Успение Богородично”, за да отбележат на 15 август големия християнски празник Голяма Богородица. Млади и стари, болни и здрави, цели семейства чакаха търпеливо на дългата опашка, за да стигнат до чудотворната икона на св. Богородица Троеручица и да я целунат, защото се смята, че тя притежава свръхестествена сила и помага при изцеряването на различни болести.
Сред многото вярващи, дошли в храма на Голяма Богородица, беше и кметът на старата столица Даниел Панов. “На този ден винаги посещавам манастира още от детските си години. Баба ми беше много вярващ човек. На 15 август се събираше целият род, хора, които не сме виждали доста време, си идваха. Беше голям празник. Опитвам се да пазя тази традиция”, сподели за “Янтра ДНЕС” градоначалникът. Даниел Панов разказа, че летата му като дете в Арбанаси ще останат незабравими. “Дните ми бяха изпълнени с много игри – футбол, каране на колело, походи по различни пътеки около селището. Знаят ги вече и моите синове, защото съм ги водил, за да им ги покажа”, допълни той.
Кметът призова всички българи да почитат християнските празници и ценности и да учат децата на тях, защото вярата в Бог ни е опазила в най-тежките моменти, които сме имали като нация. “Нека правим добрини, защото те се връщат стократно. Злобата и завистта са пороци. Учен съм да отвръщам с добро, дори и на злото”, заяви още Панов.
Курбанът за многото вярващи по традиция приготвиха група жени от Добрич. За него са дарени около 10 агнета, от които са направени около 300 порции. Жените още предишната вечер направили подготовката. Измили месото хубаво, за да е чисто и бульонът да стане по вкусен. На 15 август станали около 4 часа и сложили агнешкото да ври на открито в два големи казана. В началото се препенва и после трябва да ври на бавен огън – около 4 часа. Слага се лук, нарязан на ситно, за да се развари, и подправките – дафинов лист, сол и черен пипер. Много е хубаво точно на този ден на теб да бъде поверено да направиш курбана, сподели леля Тонка Колева, която е участвала в приготвянето му. Обяснява, че цялото ѝ семейство е много вярващо и Бог не веднъж им е помагал в тежки моменти.
15 август е голям празник за Арбанаси. Кметът на селото Тошо Кръстев припомни, че навремето във всяка една махала е имало църква, а енорийският храм е бил “Св. Димитър”. При земетресението през 1913 година той е разрушен и тогава местните жители решават съборът на селото да бъде в манастира “Свето Успение Богородично”. От тогава в него започват да идват много българи от близо и далеч, за да измолят здраве и благоденствие за себе си и близките си от чудотворната икона на св. Богородица Троеручица.
Самият манастир най-вероятно е бил част от крепостта “Каменец”, на която владетел е бил Иванко. След падането на Царевец и завладяването на българските земи от османците, светата обител била подложена на многократно опожаряване и разрушаване. Заради непрекъснатите набези на кърджалиите, монаси заровили под земята, в близост до църквата на манастира, икона на света Богородица, която всички смятали за чудотворна. Тя била обкована цялата в сребро и я наричали св. Богородица Троеручица, тъй като Божията майка била изобразена с три ръце. Манастирът бил разрушен, а мястото превърнато в селско пасище. След около 100 г. едно овчарче пасяло стадото си там и дочуло плач, който идвал изпод земята. След като плачът не престанал, пастирчето се уплашило и извикало господаря си. Двамата изумени открили плачещата икона. От тогава тя носи името “плачеща”, защото Божията майка дълго време лежала скрита под развалините. От този момент започва и възстановяването на манастира.
Днес чудотворната икона се пази в специален иконостас в помещението след притвора на църквата, а на 15 август се изнася навън, за да може стотиците вярващи да се докоснат до нея.
Весела КЪНЧЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново