Хиляди се събраха под пъстрите хвърчила на Самоводската чаршия

Публикувано на пн, 21 сеп. 2020
471 четения

С много настроение и усмивки Самоводската чаршия във В. Търново посрещна гостите на традиционния есенен празник Нощ на Самоводската чаршия и съпътстващия го Фестивал на занаятите.
В топлите есенни дни хиляди се стекоха по калдаръмите на уютните старинни улички, за да разгледат китните работилнички и отрупаните щандове под открито небе. Висящите разноцветни хвърчила добавяха допълнителен колорит на събитието, а камерите на туристите снимаха безспирно във всички посоки. Оживялата чаршия, както в едни отминали времена, предлагаше на дошлите отвсякъде хора разнообразни стоки и настроение.
Екатерина Тодорова от София разказа, че от много години се занимава с българска бродерия и плетиво. Тъй като търсенето на карета, покривки и тишлайфери с времето позамряло, тя решила да пренасочи уменията си в друга насока. Така започнала да шие пазарски торби с бродерии, ризи, кърпи и якички с народни шевици, везани книгоразделители и други подобни изделия. Дъщеря ѝ също се занимава с бродерия върху бижута. Във В. Търново дойде и братът на Екатерина – Ивайло, който е художник, но освен върху платна рисува и върху кратуни. Темата на неговите произведения са семейството и българските народни приказки. Казва, че рисуваните кратуни отнемат двойно повече време от създаването на обикновената картина, но хората трудно оценяват това.
На съседния щанд изделията си е разположила бургазлийката Галина Гавраилова. Тя предлага произведения от низани мъниста, впоследствие изплетени на една кука и придобили формата на сувенирни яйца, топки за новогодишна елха и бижута. Това е техника, която се е използвала при плетенето на традиционни кюстеци и въртялки върху българските народни носии. Преди да стигне до мънистата, Галина е преминала през много техники, но казва, че работата с тях ѝ доставя огромно удоволствие. Добавя, че този процес е трудоемък, но не и труден. Като пример дава едно от по-големите яйца, което е изработила, и върху него са нанизани 10 метра мъниста в точен ред.
Милена от Костинброд пък отскоро се занимава с ръчна бродерия, но произведенията ѝ са впечатляващо реалистични. Тя е художник приложник и изработва брошки, малки чантички, аксесоари, пана, като има и специална детска серия. Вдъхновява се най-вече от природата. Споделя, че напоследък в истинска мания за нея са се превърнали нощните пеперуди, които сякаш оживяват в изделията ѝ.
Текстилни и интериорни играчки и декорация представя на щанда си Павлина Лефтерова от В. Търново, която в момента живее в Лясковец. От три години професионално се занимава с това, като съвсем отскоро има и свое ателие. Едни от най-харесваните ѝ играчки са едни симпатични петли и кокошки, които успяват да предизвикат усмивка в почти всеки, който мине край щанда ѝ. Казва, че изделията ѝ са предпочитани предимно от младежите, но се купуват от всякакви хора.
На своя щанд варненката Диана Раданова представя стъклени изделия. Тя е икономист, но от 8 години се занимава с топене на стъкло. Използва техниката фюзинг, при която в пещ, при температура над 800 градуса се стопяват стъкла от различни цветове и се получава обща картина или бижу. От няколко години работи и с техниката лампуърк, чрез която прави бижута с помощта на горелка. Част от изделията ѝ са изработени от стопени бутилки, които се превръщат в чинийки за ядки и сладки, в дъсчици за мезенца или стенни часовници. Така Диана допринася както за опазване на природата, така и за доброто настроение на своите клиенти.
И този път на фестивала беше родената на Самоводската чаршия Миглена Петрова от В. Търново, която повече от 10 години се занимава с рисуване върху стъкло и изработка на бижута от истински цветя, вградени в прозрачна смола. Изработените от нея изделия са буквално неповторими. От около 6 г. съпругът ѝ също се занимава с това, като двамата заедно отглеждат цветята, които превръщат в украшения.
Богатата и разнообразна музикална програма още повече вдигаше градуса на доброто настроение. На сцената излязоха местни изпълнители и формации, сред които Яница Русева, Петко Савов и Стилиана, Лилия Ангеличева, Гергана Стоянова, “Джуниър бенд”, ДЕС “Румина”, Музикално студио “Елита”, група “Pierratti”, група “КОВУ”. Сред атракциите имаше още огнено шоу, детски работилнички, циркови мини представления и фокуси. За любителите на творчеството на бележития великотърновски писател Емилиян Станев в къщата-музей се излъчваха прожекции на филми по негови произведения.
Николай ВЕНКОВ
сн. Бранимир БОНЕВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново