Гимназията по електроника „А. С. Попов“ във В. Търново ще смени своето професионално направление и ще стане Многопрофилна гимназия по електроника и здравеопазване през месец март тази година. Училището ще се насочи към хуманната и ветеринарна медицина, но ще запази и старите си специалности. С решение на Педагогическия съвет и с мотивирано предложение до Розалия Личева, началник на РУО в старата столица, която е уведомила кмета на областния град Даниел Панов, училището заявява и желанието си да бъде разкрита нова специалност „Ветеринарен техник“ в направление „Ветеринарна медицина“.
„Надявам се новата специалност да стане факт, защото това не зависи само от моето желание, а също и от Областния съвет по заетостта. Предполагам, че към 14 април Министерството на образованието ще излезе със становище дали тя е утвърдена“, поясни Нели Николова, директор на ПГЕ „А. С. Попов“. „Излизаме от професионалното си направление, но умишлено влизаме в ново, защото когато решихме да разкрием тази специалност бяхме направили проучване на пазарните ниши и на търсенето на подготвени кадри от тази специалност. Категорично установихме, че липсват такива“, допълни тя. Николова обясни, че има много ветеринарни лекари, които вече изнемогват в желанието си да покрият нуждите на пазара, но няма ветеринарни техници. Така училището може да съдейства, подготвяйки такива кадри, които евентуално впоследствие да продължат образованието си във Ветеринарния факултет на Старозагорския университет, където доц. Лазарин Лазаров е обещал да съдейства младежите да завършат и за ветеринарни лекари.
„Бих искала тази информация да достигне до малките населени места, защото във В. Търново клиниките се занимават предимно с дребни животни, докато в селата има нужда от грижа за едри животни, а там липсват такива кадри“, каза Николова. Тя добави, че един ветеринарен техник в определен случай може да свърши всичко без патологията, а от друга страна тези техници ще бъдат от помощ не само в малките населени места, но и в града, където липсват такива кадри, включително и във ветеринарните аптеки.
Училището е обезпечено технически, като в най-скоро време там ще бъдат открити два нови STEM кабинета. Единият от тях ще е изцяло за нуждите на ветеринарната медицина и е свързан с физиологията и анатомията на животните, а другият – с други неща в тази насока.
Преподавател по всички учебни дисциплини в новата специалност ще е д-р Здравко Димитров, дългогодишен ветеринарен лекар с опит в малки населени места и различни по големина ферми, който е собственик на две ветеринарни клиники във В. Търново. Учениците, също така, ще имат възможност да стажуват и да карат своята практика при него.
„Запазваме и електрониката, защото в днешно време тя е навсякъде, но влизаме и в сферата на здравеопазването, защото сме подкрепени от много бизнес-партньори и хора, имащи интерес в тази област. Имаме изразена подкрепа от 7 клиники, от Центъра за спешна медицинска помощ, от проф. Румен Караколев, директор на Ветеринарния институт в София и от д-р Станимир Спасов, директор на Българската агенция по безопасност на храните във В. Търново. Сега ще осъществим контакт и с медицинския директор и управителя на МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов““, посочи Николова. Директорката допълни, че от днес, 14 февруари, учениците от училището, обучаващи се за стоматолози, започват своята практика при д-р Мая Грашкина в Стоматологията във В. Търново, а ветеринарните техници – при д-р Здравко Димитров.
„Опитът ни показва, че винаги трябва да търсим вярната посока и смятам, че този път сме я намерили, защото за традиционните специалности, на които училището е разчитало преди, по стечение на обстоятелствата вече не съществуват фирми и предприятия, в които учениците да могат да се реализират“, сподели Николова и подчерта, че училища за ветеринарни техници има само на 4 места в страната – Ловеч, Ст. Загора, Етрополе и Добрич, което дава шанс на много ученици от областта да се обучават във великотърновската гимназия. Тя поясни, че новата специалност ще стартира с половин паралелка от 13 ученици.
Д-р Здравков посочи, че професията в последните години силно се феминизира и много от ветеринарните лекари и техници са жени. В нея се работи денонощно и не малко, затова човек трябва да я упражнява с любов и желание.
„В обучението на учениците ще заложа най-вече на опита, който имам, а той е над 30-годишен. Аз и сега обучавам студенти и съм свикнал да работя с хора. Нашата професия е много социална и елемента на мениджмънт също е много важен, така че ще наблегнем и на него“, заяви д-р Здравков.

Николай ВЕНКОВ
сн. авторът