До 5 г. въвеждат национална програма за базови дигитални умения за работещите

Публикувано на чт, 3 окт. 2019
189 четения

Национална програма за базови дигитални умения за работещите българи, които са около 3,1 млн. души, се очаква да бъде въведена в следващите 5 години. Това обяви във В. Търново президентът на КНСБ Пламен Димитров, който бе сред участниците в цикъла от лекции на синдиката, а домакин на събитието бе ВТУ. Според изчисления на КНСБ са необходими поне 1 млн. евро, за да може всеки работещ да придобие дигитални умения, тъй като според индекса на ЕК заетите на пазара на труда у нас по този показател са все още малко. Това нарежда България на едно от последните места, отчете синдикалният лидер.
“В България над 70 % от хората са със средно образование, т.е. ние имаме образование, но нямаме умения за ползване на новите технологии. Нашият анонс е бизнесът да дефинира по-ясно и точно какви намерения и дигитална трансформация се очертава за нашата индустрия”, каза още Димитров. Той допълни, че у нас има изключително много нови професии в ИT сектора и уменията в много голяма степен не са застъпени в програмите на вузовете. Като пример посочи високоплатените ИT специалисти, много от които са придобили уменията си сами или чрез фирмени обучения.
Целта на лекцията във ВТУ бе обсъждането именно на предизвикателствата, които поставя дигитализацията пред пазара на труда. В нея се включиха студенти, университетски преподаватели, работодателски организации и др.
“Заради непрекъснато променящите се високи технологии, има преструктуриране на цели сектори в икономиката и почти няма работно място, което да не се нуждае от цифрови умения. Затова хората трябва да имат поне основни познания, защото в най-скоро време лицата без цифрови знания и умения ще бъдат част от маргинализираните групи. До 2 г. например данъчните декларации ще се подават само по електронен път”, заяви зам.-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова. Тя допълни, че 40 % от работодателите в Европа изпитват затруднения в намирането на кадри и това не е проблем само за българския пазар на труда. Една от насоките, в които социалното министерство работи, е подготовката на кадри, които да са с достатъчно гъвкави знания, умения и квалификация, за да могат бързо да се адаптират лесно от едно работно място на друго. Русинова посочи още, че МТСП преговаря с ЕК голяма част от средствата за новия програмен период от Европейския социален фонд да бъдат насочени към програма за мащабни дигитални обучения. Очакванията са да бъдат договорени 4 млрд. лв., като около 500 млн. лв. ще са насочени към програма за дигитални обучения.
“В днешно време професиите са динамични и анализите показват, че хората ще сменят неведнъж работното си място. Нашият предварителен анализ показва, че университетите не си комуникират и не си сътрудничат”, посочи зам.-министърът на образованието Карина Ангелиева. Като пример посочи, че е недопустимо един университет да разполага с отлична лаборатория, а друг със същата специалност да разполага с добри преподаватели и да не си сътрудничат помежду си.
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново