Диабетици настояват здравната каса да поеме разходите за инсулинови помпи при децата

Публикувано на пн, 10 Ное. 2014
587 четения

Диабетици от Велико Търново настояват здравната каса да поеме разходите за лечението на диабет първи тип с инсулинови помпи при децата. Те се присъединяват към шест пациентски организации, които организират демонстрации в 20 града в страната, сред които и В. Търново. Диабетици, доброволци, ученици и студенти, облечени в сини тениски, балони, гривни, ленти и панделки, ще сформират голям син кръг на Стамболовия мост, който е символ на борбата с диабета. Събитието е посветено на 14 ноември, Световния ден за борба със заболяването, който се отбелязва от 2005 г. насам. Демонстрациите на диабетиците се подкрепят и от българи в Лондон, които организират подобни инициативи.
От много години водим борба здравната каса да поеме разходите на инсулиновите помпи. В България около 100 деца и възрастни имат нужда от това лечение, обясни за “Янтра ДНЕС” Ваня Стоянова, председател на сдружение “За инсулиновите помпи”. Страната ни е единствената в Европа, в която диабетици сами си купуват помпите и консумативите. Една помпа струва между 5000 – 7500 лв., месечната издръжка на консумативите е между 200 и 900 лв.
Според Стоянова, отказът на НЗОК да поеме лечението с инсулинови помпи е дискриминация, затова пациентските организации са депозирали жалба в Комисията за защита от дискриминации. На 17 ноември 2014 г. жалбата ще бъде разгледана и очакваме положително становище, заяви Стоянова. Тя допълни, че България първа в Европа е заменила диабетните спринцовки с инсулинови писалки, а сега страната ни е на последно място по новости в лечението.
България е на шесто място в света по разпространение на захарната болест. Над 600 000 българи имат това заболяване. От тях 250 000 – 300 000 души се лекуват с инсулин. Ако диабетикът доживее до 80-годишна възраст, което все по-рядко се случва, той струва на държавата 70 000 лв. като разходи за терапията през целия живот. Проблемът е, че недобре контролираният диабет дава късни усложнения на очите, бъбреците и крайниците и човек се инвалидизира. Когато диабетът има добър контрол с новите консумативи, пациентът поддържа добро качество на живот, работи, внася принаден продукт и лечението му излиза много по-евтино на държавата.
Никой не е виновен, че е болен от диабет и никой не е застрахован, че няма да се разболее, заяви Ваня Стоянова. Затова обединени пациенските организации настояват за ранен достъп до профилактика на диабета и преддиабета, а също и до адекватно лечение.
По справка на РЗОК във Великотърновска област диабетиците са над 11 000 души. За последните 15 г. те са се увеличили почти четири пъти. Вече се забелязват и деца с диабет втори тип, който е типичен за възрастните.
Вася ТЕРЗИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново