– Д-р Кунчев, в момента много хора са болни, те се оплакват от главоболие, хрема, гърло, кашлица, температура, дори и разстройство. Това грип ли е?
– Грип в страната няма, дори в Европа болните са много малко. От всички проби на 27-те страни от ЕС само 13 са положителни. Болните от грип са в Португалия, Англия, Шотландия и Финландия.
Обикновено грипната вълна у нас пристига 30-40 дни, след като се е появила в Западна Европа. Очакваме грипа в края на януари и началото на февруари. Тази прогноза обаче не е стопроцентова, тъй като сме имали грипна вълна преди и след това време. Скоро премина вълна от аденовируси, които донесоха доста продължителна кашлица, която с лекарства и без тях продължи две-три седмици. Но нито като тежест, нито като продължителност тя може да се сравни с грипа.
– На националното съвещание за надзор на грипа във Велико Търново вие критикувахте регионалните здравни инспекции, че не изпращат кръвни проби за грип в националната лаборатория. Как тогава знаете, че няма грип в страната?
– Малко инспекции ни изпращат проби, но ние взимаме такива от тежко болни в стационарите в София и това е по-важно. Досега не сме открили заболели от грип.
– Какви са очакваните грипни щамове тази зима?
– Обикновено ние разбираме за щамовете още през февруари или март и това ни съобщава Световната здравна организация. 16 лаборатории на територията на всички континенти непрекъснато дават информация какви грипни щамове циркулират. Прави се прогноза за евентуалните вируси и през последните години тя винаги се сбъдва. Тази зима очакваме щамът “Виктория” H3N2 да бъде водещ. Не мисля, че ще има нещо особено, макар той да е нов и за него да нямаме кой знае какви наблюдения. Ще се сблъскаме и с “Калифорния” или свинския грип, както вече е познат. Рисковите групи са възрастните хора, които имат хронични заболявания. Проблемът беше преди две години, когато щамът “Калифорния” беше нов и се разболяха предимно хора в работоспособна възраст. Имаше тежки пневмонии и по-голяма смъртност. Засегнати бяха също бременни жени и хора с наднормено тегло. Затова всяка година ние препоръчваме българите да се имунизират против грип, особено тези с тежки хронични болести.
– Може ли човек да се имунизира сега, или вече е късно? И защо българинът няма доверие на противогрипните ваксини?
– Не, не е късно за имунизации и те могат да се прилагат дори при тримесечни бебета. Но у нас няма такава практика и ние ваксинираме децата след една година. В САЩ и Канада ваксината против грип масово се прилага и при бременни жени. Но в България съм сигурен, че нито един лекар няма да имунизира бременна жена.
Грипът не е страшен за младите хора, част от които го изкарват накрак. Рискът е при хората с хронични заболявания, при които заболяването води до усложнения. За съжаление, у нас много малко хора се ваксинират против грип – едва 3-4 % и това са предимно медицинските работници. Българинът повече вярва на съмнителни корени от билки и добавки и дава луди пари за тях, отколкото да си купи ваксина, която струва 8-9 лв. и е с доказани резултати. Може би е народопсихология да не се вярва на имунизациите. Прави ми впечатление, че страните с най-висок имунизационен обхват в света са преживели най-тежките грипни епидемии. Това са Испания, Холандия и Англия, където има много добра организация и над 80 процента от населението е имунизирано против грип. Но аз мисля, че независимо от ниската цена на ваксината тя трябва да бъде реимбурсирана от здравната каса, както останалите имунизации от задължителния имунизационен календар на страната.
Смятам, че има и нещо друго. Хората вярват, че като се имунизират против грип, няма да боледуват и от други респираторни инфекции. Това не е така. През зимата циркулират десетки други вируси и ваксината предпазва само от щамовете на грипа. Може би това разочарова българина и той предпочита да боледува тежко и да даде много повече пари за лекарства, отколкото да се ваксинира.
– А възможно ли е да бъде синтезирана ваксина, която да предпазва от повече вирусни инфекции?
– Не е възможно да бъде създадена такава ваксина, тъй като вирусите са много и постоянно се изменят. Вие виждате колко трудно се създава една ваксина против грипа, за нея работят толкова лаборатории в целия свят, докато се разбере кои ще бъдат щамовете за годината и точно те да бъдат включени. Затова всяка година има нови противогрипни ваксини и ако някъде са останали такива количества от миналия сезон, те не трябва да се употребяват повторно, тъй като няма да има ефект.
Ето, аз мога да ви кажа сега, че трябва да си миете ръцете често и да избягвате контактите с болни от грип хора, за да се предпазите от заразяване. Но съзнавам, че това ще бъде несериозно, тъй като и през 5 минути да си миете ръцете, ако до вас има болен, който киха често, не може да не се заразите. Но има и изключения, хората с по-здрав имунитет може и да устоят на грипните вируси и да не боледуват. Други пък също няма да се разболеят, тъй като вече са се срещали с този вирус и имат изградени антитела. Проучвания са показали, че обикновено в такава обстановка се заразяват около 20 % от околните. Но има и изключения, когато цели колективи се разболяват.
– Може би хората се страхуват и заради това, че ако се имунизират всяка година против грип, то в организма се натрупват чужди тела, които натоварват допълнително имунната система.
– Този въпрос касае не само ваксината против грип, но и всички останали имунизации. Имунната система е създадена, за да отговаря на външните антигени, които са милиони. Затова работата на нашия имунитет е да изгради защитен отговор. С ваксината ние не вкарваме чужди антитела или химически препарати в организма, а преработен вирус, който да не предизвика заболяване, а само имунен отговор. Ваксинацията е най-природосъобразната и биологично приемливата защита на организма. Да се счита, че една имунизация в годината натоварва организма, е просто безумно.
Бебетата се раждат с доста развита имунна система и веднага се срещат с огромно количество антигени, като се справят много добре с тях. Не случайно първите ваксини при тях са още първите месеци, и то срещу тежки заболявания. Има недоверие и антиваксинални настроения у нас. Лошото е, че не всеки търси научни обяснения как действат ваксините, а се доверява на хорските приказки или заблуди в интернет.
– Вие имунизирате ли се против грип?
– Не, тъй като последните години прекарвам по-леко грипа, накрак. Но имунизирам моите родители и родителите на жена ми. Ако успеем за следващите няколко години да имунизираме 75 % от възрастното население у нас, каквито са препоръките на Световната здравна организация, ще бъде голям успех. Но аз не съм оптимист.
– Доколко са ефективни антивирусните препарати тамифлу и реленца при лечението на грипа. Ще осигури ли здравното министерство безплатни количества от тях за болниците и личните лекари, както м.г.?
– Да, ще осигурим за спешна помощ, болниците и джипитата, но в ограничени количества. Тези препарати ще се дават само на рисковите групи, на хората с хронични заболявания. Тамифлу и реленца са много ефективни лекарства и са доста търсени от лекарите, макар в началото за тях да имаше известно недоверие. Медикаментите обаче са най-ефективни в първите 48 часа от заболяването. След това не действат.
– В момента пациентски организации от страната подеха кампания за създаването на национална програма за ваксинация против хепатит. Има ли готовност здравното министерство да направи това?
– България е една от първите страни в Източна Европа, която въведе имунизации против хепатит. Те са след раждане на бебетата, а след това след един и шест месеца. Тези имунизации ги започнахме още 1992 г. и поколението след това няма проблем с хепатит В. Много добре си спомням какви настроения имаше тогава, че ваксината била вредна, убивала хора, че не трябва да се употребява и какво ли не. А ефектът от имунизациите е поразителен в положителния смисъл. Хепатит В не е заплаха за 20-годишните. Сега същото недоверие върви и срещу ваксината против папилома вирус.
– Родителите се страхуват да ваксинират момичетата си. Крие ли риск тази ваксина?
– Не зная какви са настроенията в отделните области в страната, но в София има голям интерес за безплатната папиломна ваксина. Тя е само за 12-годишните момичета и ще стане така, че семействата, докато се чудят какво да правят, ще изпуснат този шанс да защитят децата си от папиломния вирус. Количествата са ограничени, ваксината е доста скъпа за родителите, ако трябва сами да я купуват.
Тази ваксина се прави от 15 години в света и досега са поставени 98 млн. дози. Имунизациите не са спирани, както се пише в някои сайтове. Аз вече не ги отварям, защото ми омръзна да чета глупости. В Англия има 96 % покритие на момичетата, дори имунизациите се правят в училищата. В Холандия и Франция ваксиналното покритие е 70-80 %. Ако родителите се страхуват, да не ваксинират децата си, това е тяхна си работа, ваксината е препоръчителна, а не задължителна у нас. Само че аз искам да им прожектирам един филм, за да видят как 300 жени умират всяка година от рак на шийката на матката. Тогава да помислят по-добре. Имунизацията против папилома вирус не изключва редовните гинекологични прегледи, които всяка жена трябва да прави.
– Защо точно 12-годишните момичета трябва да бъдат ваксинирани, не са ли още малки?
– Вече имаме родилки на 12-13 години у нас и се счита, че след тази възраст много от момичетата вече имат полов живот. Затова се спряхме именно на 12-годишните, за да сме сигурни, че тези момичета ще бъдат защитени срещу папилома вируса.
– Очакват ли ни изненади от епидемиологичен характер във връзка със затопляне на времето?
– Големи, за съжаление нещата се ускоряват. Това го говорехме преди 5-6 години като теория и евентуална заплаха. Сега го виждаме, че се случва. В Европа вече има голям взрив от опасната треска Денга, която досега не е присъствала на континента. Засегнат е остров Мадейра, който се води като европейска територия, където досега никога не е имало Денга. Смъртността при това тропично заболяване е доста висока.
Същото се отнася и за маларията. Вече има доста болни в Турция и Гърция, та дори във Волгоград, Русия. У нас, слава богу, засега маларията е само вносна, болни са българи, били в чужбина. Все повече тропически заболявания се преместват на север и към нас.
В България вече има кримска хеморагична треска, при която смъртността все още е висока. У нас годишно откриваме до десетина болни от нея. И кърлежи си имаме достатъчно, популацията на които “цъфти” от горещините през последните години. А тези паразити са разпространители на опасни болести като лаймската болест, марсилската треска и др. Преди тези заболявания лекарите ги познаваха само от учебниците, докато ги лекуват.
– Как ще коментирате забрана за тютюнопушене на закритите обществени места.
– Това е голям успех за здравето на хората. Резултатите няма да дойдат веднага, ще се почувстват след 2-3 г. и съм убеден, че пушачите у нас ще намалеят. Това ще се отрази благоприятно на сърдечносъдовата заболеваемост, по смъртността на която сме на едно от първите места в Европа. Разбира се, един пушач сам решава дали да се откаже от цигарите, въпреки че почти всички са наясно с вредите от никотина. Но хората, които не пушат, няма да стават пасивни пушачи в заведенията и ще прекарват времето си в по-здравословна среда.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ
29967
