Очакваме първите случаи на грип в нашата страна да се появят през ноември, после по новогодишните празници заболеваемостта ще се увеличи, а пикът ще е в края на януари догодина, съобщи за “Янтра ДНЕС” д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор. Инфекцията първо ще мине през Англия, Швеция, Испания и Португалия и след това ще дойде у нас. Грипът се доказва чрез изследване в националната лаборатория за заразни заболявания, но досега няма засечени вируси.
Щамовете остават непроменени и тази зима ще ни атакува познатият свински грип, който е най-опасен. Макар “Калифорния” да е познат от 2009 г., пак е опасен, защото имунитетът с времето отслабва. Характерно е, че този щам засяга предимно децата, по-младите хора, бременните и по-закръглените хора. Свинският грип избира повече здравите хора, които нямат никакви придружаващи заболявания. Очакват се много пневмонии като усложнения. Грипът е тежко заболяване, при което има и смъртни случаи. Особено трябва да внимават бременните жени, при тях лечението ще бъде по-трудно, допълни д-р Кунчев.
Другите два щама са “Тексас” и “Масачузетс”, които “предпочитат” възрастните над 65 години. Неприятното е, че на тази възраст почти няма хора без други заболявания, затова смъртността от грип при тази група е най-голяма.
Който и щам да преобладава, заболяването трае най-малко седмица. И тук е най-голямата грешка на българина, че се прави на герой и го кара накрак. Така заразява останалите и измъчва сам себе си, защото вдига висока температура, втрисане, чувства се отпаднал и има силни болки в мускулите. Интоксикацията на организма е много силна. Не мислете, че ако имате хрема и леко драскане в гърлото, сте болни от грип. Това са парагрипни вируси, най-често риновируси, които върлуват в момента и предшестват грипа.
Температурата до 38 градуса не е опасна и не бива да се бърза да се сваля. Това е защитна реакция на организма срещу вируса и показва, че имунитетът се е задействал. Ако температурата започне да се покачва, тогава се търсят хапчета и сиропи. Погрешно се смята, че детето може да получи гърч при 40 градуса. Това може да стане и при 38 градуса.
Другото, което няма да помогне при вируса на грипа, е антибиотикът. Той е подходящ при бактериални инфекции и ако има усложнения. Те обаче се появяват след първата седмица от заболяването. При лечението на грипа се използват противовирусните препарати тамифлу и реленца, но те са ефективни до 48 часа от заразяването. След това няма никакъв смисъл да се пият. Двата препарата могат де се употребяват профилактично, ако човек е бил в контакт с болен и усеща, че ще се разболее.
Що се отнася до ремантадина, той вече е остарял и грипните вируси са се присспособили към него. Затова СЗО не препоръчва ремантадин за лечение.
Пневмониите, ангините и възпаленията на ушите са ней-честите усложнения на грипа, посочи държавният инспектор. И тук има още една заблуда, че след първоначално подобрение и самолечение пак не се търси лекар. Това може да доведе до задух, продължителна кашлица, повторна висока температура, болки в гърдите. В такива случаи не бива да се чака, а да се търси лекар и при необходимост да се направи хоспитализация.
Ако в хода на грипа се появи световъртеж, аритмия, замъгляване на съзнанието, засилващо главоболие, повръщане и непоносимост към светлината, може да е миокардит или менингит. Това са спешни състояния, които налагат бърза медицинска помощ, обърна внимание д-р Кунчев.
Хигиената и ваксината предпазват от заразяване
Едва 3 % от българите се ваксинират с противогрипни ваксини, които са най-сигурната защита против заболяването. Сега е най-подходящото време хората да се ваксинират, за да има време в организма да се изградят антитела. Това става до 21-ия ден от имунизацията. Няма гаранция, че като миналата година сме преболедували грипа, то имаме имунитет, макар щамовете да са същите. С времето този имунитет отслабва и не може да ни предпази от заразяване. А и върлуват едновременно три щама на грипа. Не се знае от кой точно сме преболедували. Тази зима може да ни нападне друг щам, който всъщност е включен във ваксината.
Тривалентните ваксини вече са в аптеките и струват между 10 и 12 лв. Струва ли си да спестим тези пари, а след това да дадем 10 пъти повече за лечение на грипа и неговите усложнения, коментира още д-р Кунчев. Затова е наложително да бъдат имунизирани поне възрастните хора, децата и тези с хронични заболявания, за да няма фатален край.
Наистина ваксините не дават гаранция 100 процента, че човек няма да се разболее. Но дори това да стане, заболяването протича леко и не дава усложнения. Явно информационните кампании за пропаганда на имунизациите не дават ефект, отчита държавният инспектор. Според него трябва да се помисли за безплатна ваксинопрофилактика поне на възрастните и децата. Но не бива да се забравя, че имунизациите против грипа все пак са препоръчителни, а не задължителни.
Искам да обърна внимание на хората с белодробни заболявания, на първо място с астма и тези със сърдечносъдови проблеми, че задължително трябва да се имунизират против грип. Към тази група можем да прибавим страдащите от неврологични болести, диабет, бъбреци, медиците, домашните асистенти, обитателите на домовете, детските градини. Родителите на малките деца също трябва да се имунизират и не бива да се колебаят. Така ще предпазят децата си.
Д-р Кунчев препоръча и използването на мокри носни кърпички на алкохолна основа. Освен че действат хигиенно, имат и дезинфекциращо действие, а вирусите не са устойчиви към алкохола. Те са евтино средство и лесно за приложение. Обтриването на играчките за деца с тези кърпички играят ролята на профилактика, тъй като малчуганите слагат всичко в устата си.
Много хора не отдават значение на личната хигиена, а тя е съществена профилактична мярка. Защото освен по въздушно-капков път, вирусите се предават и по контактен път. Ако болният човек е пипал предмети и след това ги докосне здрав, това си е истинско заразяване.
Хрян и джинджифил срещу хрема и настинка
За понижаване на температурата човек трябва да пие много течности. Типичен в случая е чай от липа, който води до изпотяване и намаляване на температурата. Същият ефект има и чаят от листата на малина. Добре действа също компот от малини.
Добър противотемпературен ефект има и намазването на ходилата на детето с белтък от яйце. Изпитано средство е също поставянето на резенчета от лимон върху ходилата. След това се обува чорап. Трябва да се внимава обаче, защото лимонената киселина действа алергично.
Ако детето има висока температура, то се поставя във ваничка с топла вода. Тя се разхлажда постепенно със студена вода и така температурата спада.
При кашлица народната медицина препоръчва чай от мащерка, бъз, лайка, салвия и подбел, подсладени с малко мед. Дафиновият лист също облекчава кашлицата. 5 листа се варят в 0,5 л вода 5 минути, прецежда се и се подслажда с мед.
Традиционната рецепта при кашлица със секрети е отварата от смес на индрише, глава лук с обвивката, лукчета, средната част на дюлята около семките и счукани с черупките орехи.
Може да се използва и черна ряпа. Тя се издълбава и се напълва с мед. Оставя се да престои няколко часа, за да се напълни със сок. След това се пие по една чаена лъжичка три пъти дневно.
Компресите също успокояват кашлицата. Гърдите се намазват с мед и се поръсват със сода за хляб. Покриват се с надупчена хартия, която стои на гърдите 2-3 часа.
Инхалации със сода и лайка също облекчават кашлицата. Може да се направи и инхалация с гореща вода в банята. Парите успокояват кашлицата и тя намалява.
Медът се използва и при хрема. Парченце от него се поставя в ноздрите и те се отпушват. Същото действие имат домашните капки, приготвени от лайка и захар. В отвара от лайка се поставят две супени лъжици захар. Капят се капки и носът се отпушва. Освен това лайката действа противовъзпалително.
При хрема са използва и хрян с винен оцет. С получената каша се намазват ноздрите. След 10 часа процедурата се повтаря. Хрянът може да се използва и в супа, както и джинджифилът.
При грип болките в гърлото са особено досадни и неприятни и болният дори спира да се храни. Компресът от извара има много добър ефект, особено ако престои 4 часа около шията. Може да се прибави и обезболяваща напитка от 7 листа индрише, 7 лукчета и 7 локума, които се варят десетина минути и се прецеждат. Употребява се по 1-2 чаени лъжички 4 пъти дневно.
При болки в гърлото може да се прави гаргара с лютив червен пипер. Може да се постави и в чай от салвия.
Не бива да се забравя чесънът. 1-2 скилидки дневно е най-доброто средство за профилактика и лечение на грипа. Ако има проблеми със стомаха, може да се използа чесън на прах.
Липсата на цинк в организма води до навлизане на бактериални и вирусни инфекции. Естествени източници са пшеницата, черен хляб, овесени ядки, ечемик, фасул, грах, какао, яйчен жълтък, краставици, чесън.
Ябълковият оцет прави чудеса по време на грип и може би малко хора знаят това. В 500 мл вода се поставят 3 лъжици оцет и 2 лъжички мед. От сместа се пие 4-5 пъти дневно.
Зрънцата от черен бъз лекуват бронхит, синузит и възпалено гърло. Употребяват се под формата на чай или сироп.
Вася ТЕРЗИЕВА, сн. архив
Д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор : Грипът идва през ноември
Публикувано на вт, 28 окт. 2014
743 четения
loading...