614 тона опасни отпадъци са събрани в областта

Публикувано на чт, 17 окт. 2019
242 четения

614 тона опасни отпадъци като пестициди и препарати за растителна защита с изтекъл срок на годност са премахнати от територията на областта. Те са събрани от складове във В. Търново, Г. Оряховица, Павликени, Стражица, Сухиндол и с. Вардим. Опасните отпадъци са предадени за обезвреждане в чужбина, уточни Георги Марков, гл. експерт и координатор по проекта “Екологосъобразно обезвреждане на излезли от употреба пестициди и други препарати за растителна защита с изтекъл срок на годност”, финансиран от Българо-швейцарската програма за сътрудничество. По проекта ще бъдат обезвредени общо 4388 т негодни пестициди и химикали в 216 склада в страната. Така ще се намали рискът за здравето и околната среда на повече от 2,2 млн. души в над 100 общини.
Дейностите по проекта бяха представени във В. Търново от експерти на ПУДООС. В срещата участваха представители на РИОСВ, РЗИ, РСПБЗН, Областна администрация и Общината.
„Сградите, в които се съхраняват опасните отпадъци, са много стари и са престояли в тях дълго време. В част от обектите отпадъците са се просмукали в бетонните подове и затова използваме специални сорбенти за обезопасяването им. След почистването и предаването на обектите на собствениците им, сградите не са годни на 100 % за използване за всякакви дейности. Затова изготвяме писма, с които предупреждаваме собствениците за тази опасност, тъй като в тях напр. не могат да се съхраняват храни или да се отглеждат животни”, каза още Марков. Той уточни, че е най-добре подобни сгради да бъдат разрушени, но това е в правомощията на собствениците им.
Вторият проект, изпълняван от ПУДООС по Българо-швейцарската програма, е за екосъобразно събиране и временно съхранение на опасни битови отпадъци от домакинствата. Той предвижда изграждане на 5 пилотни общински центъра в Шумен, Разград, Левски, Созопол и Съединение, заяви координаторът Виктория Белоконска. Тя допълни, че със специално оборудвани автомобили ще се обслужват и 17 съседни общини. Така пилотната схема ще обхване над 360 000 жители. Хората ще могат да предават стари бои, лакове, живакосъдържащи препарати, лекарства и др. В момента по-голямата част от тези продукти се изхвърлят в контейнерите.
Весела БАЙЧЕВА
сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново