Трима души са загинали при трудови злополуки през последните няколко месеца във Великотърновска област. Това стана ясно по време на регионален форум, организиран от Синдикален регионален съюз “Подкрепа” – В. Търново. “Това е доста голям процент и трябва да се обърне сериозно внимание от страна на работодателите за спазване на правилата за безопасни условия на труд. Важно да се обърне внимание и на обучението на персонала, който все по-трудно се намира и често се наемат хора с по-ниско образование, което понякога също води до инциденти”, заяви старши инспектор инж. Кина Стефанова от Дирекция “Инспекция по труда” – В. Търново.
На форума във В. Търново бе представен т. нар. OiRA инструмент, чрез който могат да се извършват оценки на риска за здравето и безопасността на работното място. Събитието е част от кампанията “Здравословни работни места” под наслов “Облекчете товара” на Европейската агенция за безопасност и здраве при работа (ЕАБЗР), като фокусът е върху мускулно-скелетните смущения. Целта на OiRA (онлайн интерактивна оценка на риска) е да подпомага микро и малките организации с лесни за използване инструменти при извършване на тази оценка.
“Поводът за днешната среща е във връзка с Европейската седмица по безопасност и здраве при работа. Конференцията се организира от СРС “Подкрепа” и обхваща членове от всички структури на синдиката – машиностроенето, медицината, образованието, културните институции и др.”, посочи Дешка Мандикова, областен председател на СРС “Подкрепа” във В. Търново. В срещата се включиха и представители на Служби по трудова медицина, представители на Инспекцията по труда и ръководители на учебни центрове.
“Оказва се, че уврежданията на мускулно-скелетния апарат са най-поразяващите заболявания при работещите. Много често проблемът не е свързан с големи разходи, а по-скоро с организационни мероприятия, с които би могъл да се постигне по-добър ефект на работното място. От една страна, това ще повиши продуктивността, а от друга, хората ще бъдат защитени и ще работят в здравословна среда”, заяви инж. Александър Загоров, конфедерален секретар в КТ “Подкрепа” и синдикален представител за България в Европейската агенция по безопасност и здраве при работа. По думите му статистиката в България е силно изкривена. “За нас като експерти е ясно, че в най-добрия случай едва 40 % от злополуките в България се обявяват, а останалите 60 на сто се скриват. Това е чудовищно, както и това, че не забелязваме формално протичащия диалог в комитетите и групите по условия на труд, каквито има в над 80 % от предприятията. На пръв поглед никой не е направил нищо лошо, че не са се събрали навреме и не са обсъдени важните теми, но когато това се наслагва с години и на много места, в един момент се оказва огромен проблем”, смята инж. Загоров. Той посочи, че в Португалия едва в 16 % от предприятията има подобни комитети по условия на труд, като в страната годишно се регистрират между 80 и 100 трудови злополуки, колкото са приблизително и в България. В същото време в Португалия всяка година се докладват между 15 000 и 30 000 други злополуки, докато у нас се регистрират около 3000. “Това означава, че на практика у нас се докладват само тези злополуки, които не могат да се скрият от обществото, има смъртен случай или инвалидизация”, подчерта инж. Загоров.
Експертът направи аналогия между смъртността при пътно-транспортни произшествия и трудовите злополуки. Според него каквото е поведението на хората у дома и на пътя, такова е и на работното им място. “Но на работа водещата отговорност е на работодателя и ако той създаде добри условия, няма да има нито хаос, нито нарушаване на правилата. Инспекцията по труда е наш съюзник, но не може всичко да бъде контрол, необходим е и самоконтрол”, допълва още инж. Александър Загоров.
Весела БАЙЧЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ
60 % от трудовите злополуки в страната остават скрити
Публикувано на ср, 21 окт. 2020
391 четения
loading...