320 стари рецепти от Великотърновско са събрани в книгата “Вкусът на времето”

Публикувано на пн, 4 Ное. 2019
546 четения

320 рецепти от Великотърновския край са събрани в книгата “Вкусът на времето”. Нейни съставители са арх. Донка Колева и Павлина Владева, която освен историк и филолог е кулинар, колекционер на кулинарни книги и ръководител на клуба по битова култура към читалище “Надежда” във В. Търново. Сборникът ще бъде представен на 4 ноември от 17,30 ч. в Регионална библиотека “П. Р. Славейков”, като организаторите обещават, че на място ще бъдат нагледно илюстрирани някои от рецептите, включени в него.
“Тази книга посвещаваме на юбилея на читалище “Надежда” – 150 г. от неговото основаване. Своеобразният кулинарен пъзел направихме по инициатива на клуба по битова култура, който работи за опазване на българските традиции и кухня. Сборникът е продължение на проекта “Вкусът на времето”, който стартирахме през 2017 г. във връзка с 30-годишнината на клуба. Оттогава събираме стари рецепти и съвместно с читалищното настоятелство бе взето решение те да бъдат издадени”, разказа арх. Донка Колева, която е председател на настоятелството на “Надежда”. Тя добави, че в книгата са включени и три лекции – за средновековната кухня, за кухнята по време на Възраждането и след Освобождението, и за кухнята през социализма, които са изнесени в рамките на проекта. Рецептите в сборника са предимно от Великотърновския край и близките райони със сходен начин на готвене. Вмъкнати са празнични събития и любопитни факти за рецептите в различни периоди от историята на нашия край. Цитирани са и думи на Киро Тулешков, описващи кухнята на строителите, както и рецепти на П. Р. Славейков, които той е включил в кулинарната си книга за Цариградския район. В сборника са включени илюстрации и снимки, отразяващи бита на нашия край, посудата и др. В края на сборника са оставени няколко празни страници за допълване, на които всеки да опише любимите семейни и родови рецепти.
“В процеса на нашето проучване се оказа, че в периода преди Освобождението не са били много книгите на тази тематика. Всичко се е записвало в тефтери и е предавано от поколение на поколение. Постарахме се да представим начина на приготвяне на ястията възможно най-близо до автентичния, за да може всеки, който желае да приготви тези гозби, да се докосне до вкуса на онова време”, сподели арх. Колева. Тя добави, че търновската традиционна кухня е много здравословна заради подправките, които се използват в нея. Съставителката на сборника припомни, че вкусовата памет на човека е силна и се формира още от раждането. Записването и продължаването на кулинарните ни традиции би могло да помогне за преоткриването им от съвременните млади хора, които все повече поглеждат към природата и здравословното хранене. Това е и една възможност за отпор срещу навлизащите от цял свят храни, бързото хранене и неподходящите за нашия регион и организъм ястия, подчерта Донка Колева.
Николай ВЕНКОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново