1706 са първокласниците в областта, които днес за първи път ще чуят училищния звънец. Те са разпределени в 102 паралелки, съобщи началникът на РУО инж. Розалия Личева. От тези деца 30 са със специални образователни потребности и за тях предстои диагностика и осигуряване на допълнителна подкрепа в класовете, в които са записани. Заявления за целодневна организация на обучение в първи клас до момента са подали родителите на 1602 деца, което е 95% от всички първокласници. Този висок процент в последните няколко години се запазва като тенденция, посочиха от РУО.
През месец април бяха утвърдени 78 паралелки за Държавния план-прием в областта. В хода на кампанията на реализирането му, след първия етап на класиране беше закрита една от тях, а след четвъртия – още една. “Към 13 септември всички директори на училища са представили списъците на записаните ученици. Към 14 септември са обхванати 1695 ученици от 7 за 8 клас. През месец декември миналата година те са били 1830, което показва една разлика от 135 ученици. При всички тях са проучени причините за незаписване. 41 са насочени като такива със специални потребности, защото те не участват в приема. 18 са заминали за чужбина, други са записани в Спортно училище и не кандидатстват за друго учебно заведение, а останалите са в Американския колеж и не се утвърждават от РУО. 53-ма ученици са били на поправителни изпити, 6 са с нисък бал, двама са отказали да продължат образованието си, а 4 са отпаднали. Всички те са проверени и издържалите приемните изпити впоследствие са записани. “Няма ученик, който да е завършил 7 клас и да не е записан в 8 клас. В така формираните 76 паралелки 5 са маломерни, а за една се изчаква решение, тъй като е в държавно училище”, подчерта инж. Личева.
През изминалата учебна година е работено в посока обхващане и връщане в образователната система на ученици. 25 деца никога не са били записвани в училище, а 19 са отпаднали, но вече са върнати в образователната система. В резултат на съвместните дейности между екипите, състоящи се от членове на полицията, дирекция “Социално подпомагане” и Общините, е установен статусът и е намерена информация за 81 деца и ученици, за които никога не е имало такава. 51 от тях са заминали в чужбина, 30 са на територията на страната, но не са в област В. Търново.
“Набелязали сме мерки за училищата, които трайно понижават резултатите си. Те ще бъдат наблюдавани по два пъти всеки месец, за да установим на място причините за изоставането им”, посочи инж. Личева.
Предстои в следващите няколко дни да се активизират и електронните дневници на училищата. На всички новопостъпили ученици ще бъдат предоставени профилите за достъп до платформата. Малко преди началото на новата учебна година все още има обяви за свободни места за учители, но те са само за 6 такива, появили се в последния момент. В момента има активни обяви за лектори по музика, логопедия и медиатори за работа по проекти. 33 от всички училища и детски градини нямат назначени медицински специалисти, но имат договорености с лични лекари на територията на населеното място за профилактика на децата.
Личева отбеляза, че ремонтите в повечето училища от областта са приключили, като само в ПДТГ “Димитър Хадживасилев” в Свищов дейностите ще продължат до 30 ноември и там няма да могат да открият учебната година в обновената си сграда. Все още продължават по-големите ремонти в 3 учебни заведения – ОУ “П. Р. Славейков” и ПГСАГ “Ангел Попов” във В. Търново, а също така в ОбУ “П. Р. Славейков” в Джулюница, но те не пречат на започването на учебните занятия.
Съвместно с РЗИ се правят проверки за санитарно-хигиенните условия във всички училища и детски градини, като няма издадени отрицателни становища. Съвместно с ДАИ е подготвен график на технически прегледи на всички училищни автобуси, който вече се изпълнява.
Николай ВЕНКОВ