115 учители от областта отказват да издирват отсъстващи ученици

Публикувано на чт, 8 авг. 2019
1477 четения

115 учители от област Велико Търново категорично отказват да издирват ученици, отсъстващи от училище. Те са подкрепили с подписа си петицията срещу готвена наредба на просветното министерство. С нея педагозите ще бъдат принудени не само да установяват отпадналите ученици, но и да посещават ежедневно и незабавно всяко дете, отсъстващо от класните стаи.
“Подписвам, защото предложението на МОН е унизително и непрофесионално. Има други механизми, чрез които децата да бъдат накарани да посещават училище”, заяви Мирослава Петърчева, която е педагогически съветник във великотърновското Спортно училище. “Тези разпоредби нарушават правата на децата и родителите, унижават учителите и ценностите ни като цяло. Семейството и домът са неприкосновени и това е недопустимо”, споделя Камелия Доксева от В. Търново, подписвайки петицията. “Искам да бъда истински качествен учител, да образовам децата, да помагам за тяхното изграждане като личности. Не желая да се превръщам в събирач на деца”, категорична е Даниела Ганева от Г. Оряховица. “Възмутена съм от поредното неуважение към авторитета на българския учител”, недоволства и Антоанета Стоименова от железничарския град.
Над 5200 учители от цяла България са подписали петицията само за 5 дни. Тя е създадена от техни колеги от фейсбук групите “Учители за силно българско образование”, “Педагози” и “Класни ръководители”, в които членуват 28 хиляди души от гилдията.
Недоволството е породено от това, че учителите съзират подмяна на термините в опит да им бъдат вменени несвойствени за тях дейности. Те смятат, че измененията ще породят допълнително напрежение в учителските колективи и такова между педагози и родители. Преподавателите категорично отказват да бъдат въвлечени в нов социален експеримент, с който част от родителската отговорност ще бъде прехвърлена изцяло върху тях. Те смятат също, че е противозаконно да извършват несвойствени дейности без регламентирано работно време и заплащане за това. Учителите са на мнение, че ще бъдат принудени да правят неща, които дори биха били опасни за тяхното здраве и не е изключено да застрашат живота им. Те отказват всякакво съдействие и категорично отхвърлят всички промени, касаещи опита за подмяна на съдържанието на учителската професия, и заявяват, че ще защитят мнението си, ако трябва и по съдебен път. В петицията педагозите излагат и своите виждания по въпроса, отправяйки конкретни предложения към МОН. Сред тях са създаване на електронни дневници, осигуряване на служебни мобилни телефони и автомобили за училищата, забрана на несвойствените за учителя дейности и възстановяване правата за наказания на учениците с провинения и лошо поведение.
Николай ВЕНКОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново