10 на 100 000 българчета се разболяват годишно от диабет тип 1

Публикувано на вт, 5 апр. 2016
333 четения

Проф. Константинова (вдясно) по време на опреснителния курс с училищните специалисти по здравни грижи във Велико Търново.

10 на 100 000 българчета се разболяват годишно от диабет тип 1, прави впечатление, че честотата на заболяването се увеличава при децата под 6 години. Това съобщи проф. Мая Константинова на обучителен семинар в Арбанаси с педиатри и медицински сестри от болници в страната. Срещата на 1 и 2 април, организирана от Националното сдружение по детска ендокринология с председател проф. Константинова, премина под мотото за терапията и контрола на ендокринните заболявания в детска възраст. Бяха обхванати темите за диабета и лечението му с инсулинова помпа, Адисоновата болест, храненето, затлъстяването и др. Лектори бяха известни ендокринолози от специализирани клиники в страната.
Няма обяснение защо пада възрастта на диабета при децата, вероятно се дължи на факторите на околната среда. Нови проучвания сочат, че
затлъстяването, което се увеличава значително,
предразполага към развитие на диабет тип 1,

смята проф. Константинова. Според нея трябва да има по-добър контрол върху храненето в учебните заведения, като бъде увеличена двигателната активност, за да се профилактира диабетът в детска възраст, който се лекува с инсулин. Наистина, всеки човек има генетично предразположение към определени болести, но прехранването в най-ранна детска възраст, прекомерната консумация на сладки и мазни храни, ниската двигателна активност и недостатъчният сън са все фактори, които предразполагат към диабет. Тези фактори зависят от самите нас. Но когато диабетът вече е факт, педиатрите трябва да познават много добре състоянията като хипер- и хипогликемия.
Според проф. Константинова
България изостава с въвеждането и заплащането
на лечението с инсулинови помпи,

при които контролът на диабета е много прецизен. Все пак от 1 април здравната каса вече ще заплаща част от това лечение и това е едно добро начало, за да догоним стандартите на други страни, въвели инсулиновите помпи още преди 10 години.
Има и друга преодолима бариера, която касае изписването на тест-лентички за измерване на кръвната захар. Ендокринологът би могъл да изписва такъв брой, необходим за най-добрия контрол на диабета, а не както сега “на калпак”.
Само преди дни проф. Константинова води курс за контрол диабета при децата на специалистите по здравни грижи в училищата и детските градини от Велико Търново. По това време в старата столица се провеждаше и Втората педиатрична конференция. Според председателката на Националното сдружение
децата с диабет много трудно се приемат в детските градини,
за да не изпаднат в хипогликемия и да създадат суматоха и страх. Независимо от обученията на медиците в училищата и детските градини, е постигнато твърде малко. Много са училищата, където учениците са принудени да си инжектират инсулина в тоалетната, други просто пропускат дозите. Голяма част от родителите ходят в училище, за да поставят инсулина или да носят храна. Не са изключения и майките, които стават “лелички” в детските градини, за да бъдат близо до болните си деца. Но това състояние трябва да се промени с по-интензивното обучение на училищните медици как да действат при децата с диабет. В тази връзка в длъжностната характеристика на медицинската сестра трябва да влезе задължението тя да се грижи за тези деца. Истината обаче е, че страхът от отговорност е голям, защото детският диабет не се познава достатъчно. Именно затова стартирахме обучения в страната, заяви проф. Константинова. Пред специалистите по здравни грижи проф. Константинова коментира, че всяко дете с диабет има поне два симптоматични хипогликемии седмично, а едно тежко такова състояние в годината. Освен това тази тежка хипогликемия е причина за 5 до 10 процента от смъртността при болни с диабет тип 1.
Диабетологията се развива, променя се и начинът на лечение и това налага непрекъснато опресняване на знанията как да се справяме със спешните състояния в училище, изтъкна пред училищните медици председателката на Националното сдружение. Според нея в училище децата се нуждаят от място, където да си премерят захарта и да си инжектират инсулина. Дори и да имат инсулинова помпа, тя се нуждае от експертно наблюдение.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. авторката и архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново