Великотърновският художник Нестор Иванов отпразнува 90-годишнината си с мащабна юбилейна експозиция в Изложбени зали “Рафаел Михайлов” в старата столица. Тя беше открита на 21 септември от 17,30 ч., а нейн куратор е изкуствоведът проф. д-р Марин Добрев, който е и автор на предговора на каталога, издаден във връзка с юбилея на твореца.
“Седем десетилетия от енергията, обществената работа и личното творчество на Нестор Иванов са посветени на В. Търново. С дейността му са свързани 20 години от историята и утвърждаването на Художествена галерия “Борис Денев”, стотици експозиции, участия във всички изложби на гилдията, редица пленери по живопис, принос към естетизацията на града и т. н. Те не са просто част от неговата биография, а страстите, придаващи смисъл на таланта и живота му”, пише проф. Добрев, припомняйки, че ранните си произведения Иванов посвещава на пейзажа, портрета и натюрморта. Идеята му за живописна изразителност в тях е свързана с усещане за лаконичност. Така той търси своята образност към любимите (и за поколения художници) изгледи от В. Търново и манастирите край града.
През 70-те години Иванов разширява възгледа си за епичност и монументалност. Проявява го най-вече в композициите си на социална и историческа тема, които заемат голяма част от творчеството му през този период. Вълнуват го сюжети от старата и новата ни история, но не толкова като разказ за събития, колкото като паметния знак за тях, като метафората за следата, която оставят. Контрапункт на тази героика е поредицата от натюрморти с цветя, излъчващи ефирност и лиричност. През следващите десетилетия художникът се отдава основно на любовта си към пейзажа, правейки го с подкупваща откровеност, простота и интимност.
“Творческото дълголетие на Нестор Иванов, независимо от изпитанията на съдбата, е свързано с убеждението му за мисията на художника. Ако го попитате за някоя негова творба отпреди 10, 20 или 50 години, той ще се оживи и с подробности ще ви разкаже какво точно го е привлякло и как се е опитал да го пресъздаде. Помни всичките си картини заради дълбочината на тяхното изживяване и усещането за близостта им до идеята, която ги е провокирала. С тях и чрез тях той черпи онази енергия, която респектира всички, които го познават. Той е типичен пример за духа на едно поколение творци, за които изкуството е начин на живот”, посочва още в предговора изкуствоведът.
Нестор Иванов е роден на 10 март 1933 г. в село Кацелово, област Русе. Завършва Педагогическо училище за начални учители във В. Търново през 1951 г. и специалност “Живопис” в Художествената академия “Н. Павлович” – София, при проф. Ненко Балкански през 1965 г. От тогава до 1984 г. работи като уредник и директор на ХГ “Борис Денев” в старата столица. От годината на дипломирането си до днес участва в множество изложби. Член е на СБХ, както и на представителството му във В. Търново. Излагал е свои творби в Полша, Унгария, Сърбия, Украйна, Германия. Негови произведения са притежание на Художествените галерии във В. Търново, Русе, Ст. Загора, Сливен, Силистра, Плевен, Елена, Берковица, Провадия, Олщин(Полша), както и на редица частни колекции у нас и в чужбина. През 2018 г., по повод 85-годишнината си, Нестор Иванов организира в ИЗ “Рафаел Михайлов” третата си самостоятелна изложба и дари на Община Велико Търново 25 свои творби, припомнят организаторите на събитието от Община Велико Търново, ХГ “Борис Денев” в старата столица и Представителството на СБХ във В. Търново.
Николай ВЕНКОВ
сн. личен архив