Академията за лидери при Историческия факултет на ВТУ “Св. св. Кирил и Методий” и Ателие “История и памет”, с подкрепата на Студентския съвет, организират седмото издание на националния ученически конкурс “Пространство и време”. В него могат да се включат ученици от гимназиалната образователна степен от всички видове училища, които са на възраст между 14 и 19 години. Участниците ще бъдат разпределени в две възрастови групи: първи гимназиален етап от 8 до 10 клас и втори гимназиален етап от 9 до 12 клас. Участието в конкурса е индивидуално или групово, като първото се изисква за учениците, които през настоящата учебна година завършват училище, а за тези от 8 до 11 клас се допускат и групови разработки. Всеки ученик има право да участва само с една конкурсна творба и само в едно тематично направление – история или география.
Оценяването на конкурсните работи ще се извършва от специално жури под председателството на декана на Историческия факултет проф. д-р Николай Кънев, в чийто състав влизат преподаватели от факултета. Предварителната селекция на изпратените конкурсни материали ще се осъществява от преподаватели по история и география от съответните катедри.
Всички участници в конкурса, които са отличени от журито, ще получат книги и специална грамота на Историческия факултет. На учениците от 12 клас, получили оценка над “Много добър” 5,00, се предоставя възможност да се запишат за студенти в избрана от тях специалност на Историческия факултет през учебната 2023/2024 г. На участника, получил най-висока оценка по скалата “Отличен” 5,50-6,00, кандидатстудентската такса се поема от ръководството на Факултета.
Конкурсните разработки могат да бъдат в следния формат: писмени (историческо/географско есе, реферат, отговор на исторически въпрос) и електронни (мултимедийна презентация, блог на тема “Споделено за географията”), като те трябва да отговарят на предварително зададени от организаторите критерии. Срокът за подаването на материалите е до 10 март, обявяването на резултатите от предварителната селекция ще е на 17 март, а публичната защита – на 24 и 25 март. Провеждането на научния форум допуска присъствена и дистанционна форма на участие, уточняват организаторите.
Целите на конкурса са: да се даде възможност за творческа изява на ученици от гимназиалната образователна степен с изявени интереси в областта на обществените науки, да се провокира интересът на младите хора към историята на българския народ и държава и на нейното съвременно географско пространство, да се съдейства за изграждане на динамични контакти и на мрежа за обмен на информация между училището и университета като взаимосвързани етапи в образованието на младите хора.
Подробности за конкурса и и формуляр за регистрация могат да бъдат открити във фейсбук страницата на Историческия факултет на ВТУ.
Николай ВЕНКОВ
Академия за лидери организира национален ученически конкурс
Публикувано на ср, 18 ян. 2023
122 четения
loading...
