Инжектиране на алкохол във вените е най-новата мода сред младежите

Публикувано на ср, 27 мар. 2019
4903 четения

100 деца са се водили на отчет в Детска педагогическа стая при Районното управление във В. Търново през 2018 г. От тях 93 имат повече от две извършени противообществени прояви или престъпления, а 7 по едно. “Статистиката ни показва, че през годините броят на децата, с които работим, стои стабилен. През 2014 г. при нас са се водили 110 деца, а 2016 г. – 114”, обясни Генади Тодоров, инспектор в Детска педагогическа стая. През миналата година малолетните и непълнолетните, преминали през Районното полицейско управление в старата столица, са общо 131, а през 2017 г. техният брой е бил 126. Това са деца, които са извършили някакво престъпление като кражба, в тях са открити наркотици или са били обявени за общодържавно издирване, след като са избягали от институцията или от семействата си.
62 са престъпленията, извършени през м.г. от непълнолетни лица на възраст от 14 до 18 г., 35 от тях са кражби. Тодоров пояснява, че това е най-срещаното престъпление, което подрастващите извършват не само във В. Търново, но и в цялата страна. Причините са свързани със социално-икономическите условия в страната, бедността, етноса, примера на възрастните.
Следващата тревожна тенденция са престъпленията, свързани с наркотичните вещества. През 2017 г. в община В. Търново са установени 11 непълнолетни, държащи дрога, а през 2018 г. те са вече 15. В областта от 225 престъпления, извършени през м.г. от лица под 18 г., 40 са свързани с наркотици. Младежите най-често посягат към тях, за да не се делят от приятелите си, правят го още от любопитство и лекомислие. Тревожен е фактът, че
от 10 деца
едно-две
продължават
да ползват
наркотици,
след като само опитали един път.
“Децата не разполагат с финансови средства и употребяват предимно трева и марихуана. Тези, които имат по-заможни родители, могат да си позволят да използват и амфетамини. Лошото е, че този вид наркотици се произвежда при примитивни условия и не се знае каква съставка съдържат. Слага се сода каустик и дори каналин, който се използва за прочистване на каналите. Целта е да се увеличи количеството и ударното въздействие на наркотика. Влиянието върху организма е много сериозно и може да се стигне до изпадане в кома и състояния, при които е нужна незабавна лекарска намеса”, алармира инспекторът. По думите му все повече младежи се качват, най-често в семейните автомобили, и ги управляват, без да имат книжка, понякога и в нетрезво състояние.
Тодоров обясни, че сред младежите има мода по време на купоните да си инжектират алкохол във вените, за да може по-бързо да ги “хване”. Във В. Търново тя все още не е достигнала, но практиката показва, че след време тази тенденция ще дойде и при нас.
Полицейската статистика отчита още, че през 2018 г. 23 деца са били обявени за издирване, след като са избягали от дома си или институцията, в която са настанени. Всички са открити. Бягствата на младежите най-често са свързани с неразбиране в семейството, другият вид бягство е свързан с желанието им да пътешестват, има и влюбени момичета, които решават да отидат при приятеля си, без да кажат на родителите си.
28 са децата в общината, които през м. г. са били жертва на престъпни посегателства, предимно кражба, има и 1-2 случая на блудство. На територията на региона няма тежко престъпление, свързано с дете в последните години, което е най-радващото, заявява Генади Тодоров.
Инспекторът от Детска педагогичска стая призовава родителите да бъдат много бдителните, защото все повече ще ни заливат компютърните престъпления. “Неконтролируемото сърфиране в интернет води до влизане в различни сайтове, които не са подходящи за подрастващите.
Отскоро е
модерно
изнудването
на деца с
публикуването
на техни снимки.
Обикновено се появява “приятел” в интернет, който търси приятелство, представя се за някой друг, за да привлече вниманието им. Децата започват да си споделят с него различни мнения, изпращат му различни снимки, дори и интимни. В един момент детето се заплашва, че ще бъдат показани на неговите приятели, ако не направи и изпрати още по-разкрепостени фотоси. Тези снимки “приятелят” публикува в специални сайтове с цел печелене на пари”, обяснява Тодоров. По думите му е изключително важно във всяко едно семейство да бъде отделяно максимално много време за контакт с децата – обсъждане на различни теми, обменяне на гледни точки. “Децата днес са информирани прекалено много и е добре информацията, която имат, да бъде обсъдена, за да може да си изградят верен мирогледа, затова кое е правилно и кое не е. Когато го няма този разговор в семейството, от филмите и приятелите си детето си изгражда една малко изкривена позиция, защото с него не се говори вкъщи”, подчертава Тодоров.
Училището е другият важен стълб в оформянето на младежите като зрели личност. Според инспектор Тодоров агресията сред децата в класната стая през годините е сравнително стабилна величина. Просто сега чрез социалните мрежи информацията достига много по-бързо до по-голям кръг хора. “Агресията е невъзможността на младия човек да разреши проблемите си по нормален човешки начин, тоест чрез диалог и изясняване на позиции. Тогава прибягват до физическо насилие, което са гледали по филмите или в семейната среда. Агресията в училище се дели на два типа – физическо и вербално, психическо насилие. При момичетата и момчетата тя се различава съществено, защото при момичетата е предимно вербална и много рядко се стига до физическа разправа, докато при момчетата е обратното. При тях вербалната агресия бързо прераства във физическа, но на другия ден вече са си разрешили проблема и са приятели”, коментира Тодоров.
Притеснителен е фактът, че при много от децата комуникацията
в интернет е
основната в
живота,
а не живият контакт и срещата лице в лице. Това ги осакатява, защото те не знаят как да реагират, когато трябва да решат конфликтна ситуация, в която са попаднали.
Инспекторите от Детска педагогическа стая все по-често се сблъскват с деца, преминаващи от един клас в друг, които не са достигнали минимума от знания, който трябва да получат. Все по-често забелязват неграмотни и осакатени деца.
Въпреки тревожните тенденции, община В. Търново, а и цялата област, е с показатели за детската престъпност, които са под средните за страната. “Децата в нашата община са много добре обхванати, благодарение на съвместната ни работа с Община В. Търново, Местната комисия за борба с трафика на хора, както и Местната комисия за борба с противообществените прояви. При нас, за разлика от другите общини и области, има създадени най-много социални услуги в полза на младите хора – Центрове за обществена подкрепа, Центрове за работа с деца, Кризисният център в Балван, през който са минали около 250 деца от цяла България. Директорът на Дирекция “Социални дейности и здравеопазване” в Общината Росица Димитрова и Благовеста Факирова имат изключително важна роля, защото в селата се създадоха центрове, където през лятната ваканция децата под 18 г. са обхванати и целенасочено се ангажират с цел превенция – да не извършват престъпления. Това работи и колегите от цялата страна ми звънят, за да споделям нашия опит”, заявява Генади Тодоров.
Инспекторът от Детска педагогическа стая призова родителите да контролират децата си през идващата пролетна, а след това и лятна ваканция. Съветва децата да внимават къде играят, да не се качват на мотори и коли, без да имат опит, да не се доверяват лесно в интернет, защото опасностите дебнат отвсякъде.
Весела КЪНЧЕВА
сн. интернет

loading...
Пътни строежи - Велико Търново