Британските власти са сигнализирали българските си колеги за незаконна търговия с диви орхидеи. На 4 ноември експерти от РИОСВ – В. Търново със съдействието на служители на Районното управление па полицията в Елена извършват проверка в частен имот в село Карандили заради получената информация за онлайн търговия на растителни видове от семейство Салепови. Имотът е обитаван от британска гражданка. В обявите се съдържат имената на 9 вида орхидеи – двурога пчелица, обикновена пърчовка, обикновен салеп, редкоцветен салеп и др., като всички видове се срещат в диво състояние в България. Част от тях са обект на Закона за биологичното разнообразие или поставени под специален режим на опазване по Закона за лечебните растения.
При проверката на място са иззети грудки с различни по големина размери от няколко предполагаеми вида орхидеи, чиято точна видова принадлежност ще се уточнява в процеса на досъдебното производство.
Двурогата пчелица, обикновената пърчовка и редкоцветния салеп са включени в Приложение 3 на Закона за биологичното разнообразие. Забранено е тяхното събиране, отрязване, изкореняване или друг начин на унищожаване на екземпляри в техните естествени находища. Забранено е също притежаването, отглеждането, пренасянето, превозването, изнасянето зад граница, търговията и предлагането за продажба или размяна на взети от природата екземпляри. Тези забрани са валидни за всички жизнени стадии от развитието на растенията, уточняват от екоинспекцията.
В България семейството на Орхидеите е представено от многогодишни тревисти растения с около 60 вида. Голям брой от тях са включени в Червената книга на България.
Весела БАЙЧЕВА