Велислав Куков стана първият победител в открития турнир „Стара столица”

Публикувано на вт, 7 май 2013
790 четения

Българинът Велислав Куков спечели първия международен турнир по шахмат “Стара столица” във Велико Търново. Куков, който е международен майстор, завърши начело в класирането със 7 точки от девет партии и получи 2000 лева от наградния фонд, който бе общо 8350 лв.

Общо сто участници се явиха в първото издание на турнира, като те са от 10 държави – сред тях двама гросмайстори, 9 международни майстори, четири ФИДЕ майстори и двама WCM. 17 състезатели бяха с международни звания.

Любопитното бе, че надпреварата събра шахматисти от десет страни – освен България във В. Търново свои представители имаха Македония, Италия, Холандия, Румъния, Полша, Гърция, Унгария, Молдова, а най-екзотичното присъствие бе на Лим Киан Хва от далечна Малайзия.

Турнирът бе открит – за всички български и чуждестранни участници от всички възрасти, по класически шах с контрола за игра 90 минути на състезател плюс 30 секунди на ход, като бе валиден за международен рейтинг и звания.

Организатори бяха Община Велико Търново, Българската федерация по шахмат и ШК „Етър”, като състезанието бе под патронажа на кмета инж. Даниел Панов и под знака на кандидатурата на Велико Търново за Европейска столица на културата през 2019 година.

Как протече турнирът и кои станаха носители на наградите четете в утрешния брой на “Янтра ДНЕС”!