С бдение беше отбелязан Международният ден за елиминиране на насилието над жени

Публикувано на пт, 25 Ное. 2022
93 четения

С мирно бдение беше отбелязан Международният ден за елиминиране на насилието над жени пред Съдебната палата във В. Търново. Той бе организиран от “Демократична България”, а целта бе да се изрази съпричастност с жертвите и да се изиска адекватна реакция от страна на институциите. Със свещи беше изписано числото 19 – броят на убитите жени у нас от началото на годината. По време на бдението, доброволците раздаваха рози на жените, минаващи покрай Съдебната палата.

“Цветето винаги е мил жест и по този начин искаме да покажем нашата съпричастност. Важно е тези жени, които са жертви на домашно насилие, да знаят, че не са сами и някой мисли за тях. И искам да призова политиците да се занимават с важни за обществото неща, а не с такива, които са важни за тях”, заяви Елена Димитрова, общественик и съорганизатор на проявата.

“Във В. Търново има необходимост от неправителствена организация, която да се занимава с домашното насилие, защото реално това са действащите организации, които помагат на жертвите”, заяви Катерина Милушева, организатор на бдението. Тя разказа, че за създаването на онлайн събитието в социалната мрежа е използвана творба на иранската художничка Фарзане Наджафи, участник в Международния симпозиум “Изкуство – Природа” в Габровци 2022. Научавайки за това, авторката е помолила да бъде предаден и апелът на иранските жени, които повече от два месеца протестират и се борят за правата на жените в Иран.

По думите на организаторите на протеста в старата столица липсва общ поглед от страна на институциите над проблема в България. И макар много от общините да имат подобни социални услуги, в повечето случаи с жертвите на насилие работят неправителствени организации.

Една от общините, в които има добри практики в тази насока е В. Търново. От началото на годината в кризисните центрове за жертви на насилие и трафик помощ са получили над 300 души, съобщи Росица Димитрова, директор на Дирекция „Социални дейности и здравеопазване” в Общината. Над 140 души са били настанени за 24 часа, в това число мъже, които са жертва на трафик с цел трудова експлоатация и жени – жертва на сексуална експлоатация.

“Много е сериозен проблемът с насилието спрямо възрастни хора, особено жени, които са с влошено здравословно състояние и освидетелствани от ТЕЛК. Имаме и такива случаи. Това са жертви на физическо и психическо насилие”, каза още Росица Димитрова. В тези случаи, предвид възрастта и състоянието им, след извеждането им от кризисния център, се настаняват в домове за стари хора, а други се връщат в домашна среда, но когато насилникът е изведен. Един от случаите, за който Росица Димитрова сподели е на жена, която повече от 40 години е била жертва на психическо насилие. „Тази жена след толкова години ни се довери и със съдействието на другите институции – съд, полиция и прокуратура, постъпи при нас в кризисния център. Задвижиха се всички процедури и след толкова много години тази жена вече е един по-спокоен човек и живее по-сигурна и уверена в себе си”, разказа Росица Димитрова. Тя обясни, че при получаване на сигнал за домашно насилие, дори от хора от други населени места, жертвите веднага могат да бъдат настанени в кризисния център, а след това се задвижват и съответните процедури в помощ на потърпевшите.

Капацитетът на двата кризисни центъра за пълнолетни във В. Търново е за 30 души, а кризисният център в село Балван, който е за момичета, жертви на трафик и насилие, е с капацитет за 15 души.

Весела БАЙЧЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново